*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Όξφορντ-Έξετερ 3-0.

ΕΞΕΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νορθάμπτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χάρις στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γκάθρι στο 73’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Έιμσον στο 83’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα για την Έξετερ. Παρά την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα. Αμυντικά ήταν σε γενικές γραμμές σταθερή, αλλά υπέκυψε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Φορμαρίστηκε την καταλληλότερη στιγμή της σεζόν, αποφεύγοντας αρκετά εύκολα όπως εξελίχθηκε τον υποβιβασμό, όμως σήμερα αναμένεται να έχει αρκετά δύσκολο έργο, αφού η αντίπαλός της «καίγεται» για το τρίποντο. Είναι σε τρομερή κατάσταση, αήττητη εδώ και εννέα αγωνιστικές (6-3-0), έχοντας σκοράρει σε όλες τις αναμετρήσεις της. Κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι αμυντικά, χωρίς βέβαια αυτό να της έχει κοστίσει ιδιαίτερους βαθμούς αυτή την περίοδο.

Έξετερ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Στίβενεϊτζ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με το αυτογκόλ του Λονγκ στο 32’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπράναγκαν με πέναλτι στο 59’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Όξφορντ. Είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς, πίεσε έντονα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, απείλησε όμως με λίγες την αντίπαλη εστία, ισοφαρίζοντας με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχε μείνει πίσω στο σκορ.

Κανένα περιθώριο για στραβοπάτημα δεν υπάρχει από πλευράς της, καθώς ακόμα και με νίκη δεν είναι σίγουρα πως θα βρίσκεται στα πλέι-οφ. Οι διαδοχικές αποτυχίες της κόντρα σε Λίνκολν (0-1) και Όξφορντ (1-1) την «πέταξαν» εκτός εξάδας και πλέον βρίσκεται ισόβαθμη με την 6η Λίνκολν, αλλά υστερεί στη διαφορά τερμάτων. Αναμένεται να επιβάλλει το ρυθμό της, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα της «λύσει» τα πόδια.