*5η αγωνιστική των ομίλων.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Στον πρώτο γύρο: Μάντσεστερ Σίτι – Πόρτο 3-1

*Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν τη σεζόν 2011-12 στη φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ, με τη Μάντσεστερ Σίτι να εξασφαλίζει την πρόκριση με δυο νίκες (4-0, 1-2).

*3/3 μεταξύ τους Over 2.5 μετρούν οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Κέρδισε όλα τα ματς η Μάντσεστερ Σίτι με επιμέρους σκορ 9-2.

*Δεν έχει ισοπαλία στα τελευταία 15 ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ η Πόρτο ανεξαρτήτως έδρας.

*Οι δύο ομάδες με ισοπαλία περνούν αμφότερες στην επόμενη φάση.

Πόρτο – Μάντσεστερ Σίτι στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να εντυπωσιάσει η Πόρτο το Σάββατο στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σάντα Κλάρα για το πρωτάθλημα. Ελάχιστες οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, το «ψαλιδάκι» του Ντίας στο φινάλε του ημιχρόνου έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, καθώς στο δεύτερο μέρος η Σάντα Κλάρα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, παρότι ανέβασε στροφές. Δίκαιη επικράτηση για την Πόρτο, ήταν η τρίτη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές και πέμπτη διαδοχική σ’ όλες τις διοργανώσεις. Με 16 πόντους καταλαμβάνει την τέταρτη θέση, βρίσκεται στο -6 απ’ την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 0-2 επί της Μαρσέιγ, σ’ ένα ματς που η ομάδα του Κονσεϊσάο ήταν μεθοδική και αποτελεσματική. Ξεπέρασε αναίμακτα τα πρώτα λεπτά, διάστημα που οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι, το 0-1 στο 39’ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της, το 0-2 στο 72’ της χάρισε οριστικά τη νίκη. Με το… ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση πλέον η Πόρτο, αφού ακόμη και μ’ έναν πόντο σήμερα εξασφαλίζει και μαθηματικά την πρόκριση.

«Δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα σε κανέναν. Είμαστε μια ομάδα που δημιουργεί πολύ, βγάζουμε φάσεις, οι οποίες δε γίνονται πάντα γκολ. Είναι απ’ τα ματς που υπάρχει τρομερό κίνητρο και δε χρειάζεται να πω κάτι στους παίκτες μου», είπε ο κόουτς Κονσεϊσάο. Ξανά εκτός ο Πέπε, επιστρέφει ο Ουρίμπε (Μέσος, 6,1), τιμωρημένος ο Γκρούγιτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-1 επί της Σάντα Κλάρα για το πρωτάθλημα. Το γκολ ο Ντίας στο 45’ με τρομερό «ψαλιδάκι». Παιχνίδι λίγων φάσεων, η Σάντα Κλάρα είχε κάποιες φάσεις στο δεύτερο μέρος, αλλά η Πόρτο διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση.

ΠΟΡΤΟ Στατιστικά

*Μετράει 8/13 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Stoiximan).

*Έρχεται από 6/8 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 9/14 Over 2.5 + G/G ανεξαρτήτως έδρας στο Τσάμπιονς Λιγκ.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Θύμισε την ομάδα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στην εποχή Γουαρδιόλα, διέλυσε την Μπέρνλι το περασμένο Σάββατο. Το τελικό 5-0 τα λέει όλα για την εικόνα του αγώνα, το παιχνίδι είχε τελειώσει απ’ το πρώτο ημίχρονο. Έπιασε υψηλό τέμπο η Μάντσεστερ Σίτι, είχε ενέργεια, διάθεση και αποτελεσματικότητα, έβγαλε αρκετές συνεργασίες και έφτασε δίκαια σε μια εμφατική επικράτηση, τη χρειαζόταν έπειτα από μερικά ματς που έδειχνε «μπουκωμένη».

Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (2-2-1), είναι στο -6 απ’ την κορυφή, αλλά με ματς λιγότερο. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, την περασμένη εβδομάδα συνέχισε με το εκτός έδρας 0-1 επί του Ολυμπιακού, σε ματς που κυριάρχησε και δεν απειλήθηκε ποτέ απ’ τον αντίπαλο, επικράτησε δίκαια. Εξασφάλισε την πρόκριση, σήμερα με ισοπαλία εξασφαλίζει την πρωτιά. «Θέλουμε την πρώτη θέση του ομίλου. Θέλουμε επίσης να κρατήσουμε τον ρυθμό μας. Η Πόρτο είναι σκληρή ομάδα», είπε ο Γουαρδιόλα. Ξανά εκτός ο Αγουέρο, σίγουρα θα γίνουν αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-0 επί της Μπέρνλι. Στο 3-0 το ημίχρονο με τα γκολ των Μαχρέζ (2) και Μεντί, στο 66’ το 4-0 απ’ τον Φεράν Τόρες, το 5-0 έκανε ο Μαχρέζ στο 69’.