3η αγωνιστική του 7ου ομίλου

*Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται στη φάση των “16”, με το δεύτερο να παίζει πλέι οφ με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στους ομίλους του Champions League και τον τρίτο του γκρουπ να συνεχίζει στο Conference League, αντιμετωπίζοντας σε πλέι οφ ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στους ομίλους της διοργάνωσης.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

*Ο Ολυμπιακός έχει έρθει αντιμέτωπος μόνο μια φορά στην ιστορία του με ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν, για τον περσινό 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου και ξεπέρασε το εμπόδιο της Νέφτσι Μπακού με δύο νίκες σε δύο παιχνίδια, αμφότερες με 1-0.

*Η Κάραμπακ έχει έρθει αντιμέτωπη μόνο μια φορά στην ιστορία της με ελληνική ομάδα, στη φάση των ομίλων του Europa League της σεζόν 2016/17, όπου και μέτρησε δύο νίκες επί του ΠΑΟΚ, χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στον Ατρόμητο, για την περασμένη αγωνιστική της Superleague. Στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης θητείας του κόουτς Μίτσελ στον πάγκο των “Ερυθρόλευκων”, επιβλήθηκε των φιλοξενούμενων στο 1ο ημίχρονο, είχε τις ευκαιρίες, με τον Ελ Αραμπί να αστοχεί από την άσπρη βούλα στο 38ο λεπτό. Κέρδισε κι άλλο πέναλτι στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, με τον Μπακαμπού να αναλαμβάνει αυτή τη φορά την εκτέλεση, ανοίγοντας το σκορ στο 45+2′. Οι Περιστεριώτες ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση και με το 2ο γκολ του Κονγκολέζου φορ στο παιχνίδι, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στη συνέχεια.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά από τέσσερις αγώνες, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Για την περασμένη αγωνιστική του ομίλου, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τη Φράιμπουργκ στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, με το δείκτη του σκορ να δείχνει 0-3 με το πέρας των ενενήντα λεπτών. Μετράει 2 ήττες στα 8 φετινά εντός έδρας παιχνίδια του, αυτή από τη Φράιμπουργκ και το 0-4 από τη Μακάμπι Χάιφα για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Χτύπησε σοβαρά στον ώμο ο Βάτσλικ, που μετά το χειρουργείο στο οποίο υπεβλήθη αναμένεται να επιστρέψει σε περίπου ένα τρίμηνο. Εκτός και οι Μπα, Ρέτσος και Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να γίνεται αλλαγή στο ημίχρονο με τον Ατρόμητο. Υπέστη διάταση έσω πλαγίου συνδέσμου και θα χάσει τα παιχνίδια με Κάραμπακ, Φράιμπουργκ και ΠΑΟΚ.

“Για μένα θα είναι σαν να παίζουμε με Γιουβέντους, Ατλέτικο και Γιουνάιτεντ. Δεν θα αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό. Έχω τεράστιο σεβασμό για τη Καραμπάχ και κάθε αντίπαλο. Τη Καραμπάχ που παίζει καλό ποδόσφαιρο και έχει παρουσία στην Ευρώπη και τον ίδιο αντίπαλο. Κάθε αντίπαλο τον σέβομαι”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Μίτσελ.

Ολυμπιακός Στατιστικά

*5 συνεχόμενα 2-3 γκολ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία τους μόλις στα 2 από τα 8 εντός έδρας παιχνίδια του για φέτος, σε όλες τις διοργανώσεις.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΚΑΡΑΜΠΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Νέφτσι Μπακού, την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό του αγώνα. Έβγαλε αντίδραση στο β’ μέρος, φέρνοντας νωρίς το παιχνίδι στα ίσα (1-1 στο 57′). Κυριάρχησε στο υπόλοιπο παιχνίδι και ολοκλήρωσε δίκαια την ανατροπή, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνεται με γκολ στο 68′ και το 74′.

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Κάραμπακ, που έχει σκοράρει 17 γκολ στο διάστημα αυτό! Για την περασμένη αγωνιστική του Europa League, πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ναντ, “ανακατεύοντας” τον όμιλο. Μετράει 4 ήττες στα 5 φετινά εκτός έδρας παιχνίδια της στην Ευρώπη, με τις πιο πρόσφατες τρεις να έρχονται με 2-1 σκορ.

“Δεν είχαμε τον χρόνο να αναλύσουμε τον Ολυμπιακό με Μίτσελ. Έχουμε μία… ανησυχία για το πως θα παίξει. Περιμένουμε εκπλήξεις από αυτόν. Εμείς θα προσπαθήσουμε να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται. Στο παρελθόν είχαμε περιπτώσεις όπου πήραμε πχ δύο νίκες με τον ΠΑΟΚ αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν θέλουμε να σκεφτόμαστε τα αποτελέσματα. Θέλουμε απλά να κάνουμε το καλύτερο δυνατό και να περάσουμε”, τα λόγια του κόουτς Γκουρμπάνοφ στη συνέντευξη τύπου πριν το παιχνίδι.