*Τρίτος γύρος για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πίτερχεντ, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Τοντ στο 10’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μόχρι στο 18’.

Ακόμη ένα νικηφόρο αποτέλεσμα για τη Ντανφέρμλιν που παρέμεινε πρώτη στο πρωτάθλημα. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Η επανάληψη φάνηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού δεν επέτρεψε σε καμία περίπτωση την παραβίαση της εστίας της, διατηρώντας σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα.

Τον πολύ καλό ρυθμό και την ανεβασμένη ψυχολογία που έχει θέλει να εκμεταλλευτεί ώστε να πάρει τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, παραμένει αήττητη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ σκοράρει ασταμάτητα. Αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες, όμως έχει τον τρόπο να μην επηρεάζεται ιδιαίτερα ακόμη κι όταν δέχεται γκολ.

Ντανφέρμλιν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΦΟΡΦΑΡ (Β’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Νταμπάρτον με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Εντίτι στο 8’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Βιντλ στο 40’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Χάτον στο 48’, όμως πήραν ξανά προβάδισμα με τον ΜακΚλούσκι στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γουίλσον στο 64’.

Τη νίκη μέσα από τα χέρια της έχασε η Φόρφαρ. Μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Στην επανάληψη τα πράγματα δυσκόλεψαν, καθώς έμεινε με παίκτη λιγότερο στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια βρήκε τρόπο να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση, με την άμυνά της στη συνέχεια να δέχεται πίεση, αλλά να κρατάει το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Αρκετά δύσκολο το έργο της, καθώς αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο της παραπάνω από εκείνη κατηγορίας. Δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, πληρώνει τις αμυντικές της αστάθειες, ενώ δεν την «ξελασπώνουν» συχνά τα γκολ που σκοράρει. Είναι μαχητική παρ’ όλα αυτά στις εξόδους της, καθώς βρίσκει δίχτυα στις περισσότερες από αυτές, όμως δύσκολα κρατάει ανέπαφη την εστία της, με αποτέλεσμα να μην αποσπά συχνά τα επιθυμητά αποτελέσματα.