18η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Γεονμπούκ – Νταεγού 2-2

ΝΤΑΕΓΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γιέγιου, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μπομπσίν στο 24ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νταεγού, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες που υπέστη από Γκανγκβόν (1-2 εντός), Σουβόν (2-0 εκτός) και Νταεζόν (1-0 εκτός).Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Παρκ Τσανγκ-Χιεόν υποδέχθηκε τη Γιέγιου, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Ούσα ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα στα μισά αυτού και το διατήρησε μέχρι τέλους, παρότι δέχθηκε πίεση μετά την ανάπαυλα.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της κατάταξης, από την οποία και απέχει πλέον δυο βαθμούς. Επικράτησε δυο φορές στα οκτώ φετινά εντός της (2-3-3).

Νταεγού Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΕΟΝΜΠΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Γκίμπο, για το κύπελλο. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο πέμπτο λεπτό.

Σε περίοδο κρίσης η Γιεονμπούκ, που αγνοεί τη νίκη τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Ντο-Χεόν υποδέχθηκε την Ιντσεόν για το πρωτάθλημα, με την οποία έμεινε στο 2-2. Αν και πήρε σαφές προβάδισμα στο σκορ, στα τελευταία λεπτά δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση και το “πλήρωσε” με ισοφάριση.

Παραμένει έτσι στην ουρά της κατάταξης, μαζί με τη Νταεζόν και στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Επιπλέον, ηττήθηκε στα 4/5 πιο πρόσφατα εκτός της, στα οποία είχε παράλληλα και μια νίκη 0-3 επί της Γκουανγκτζού. Μεσοβδόμαδα, ηττήθηκε με 1-0 από τη Γκίμπο για τους “16” του κυπέλλου και έμεινε εκτός συνέχειας.