*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σοσό – Νιόρ 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Σεντ Ετιέν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 51’, δέχθηκε το 2-0 στο 70’, η αντίπαλος έχασε πέναλτι στο 53’.

Αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων σε μια ακόμη έξοδο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη Σεντ Ετιέν. Είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και να δημιουργήσει ευκαιρίες, δέχθηκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σεντ Ετιέν ν’ αστοχεί και σε πέναλτι με το σκορ στο 1-0.

Επιστροφή στις ήττες για τη Νιόρ, αυτή ήταν η δεύτερη με τον Σιμοντί στον πάγκο, παρέμεινε ουραγός και το έργο της για παραμονή ολοένα και δυσκολεύει, με την απόσταση από τη σωτηρία να μεγαλώνει στους επτά βαθμούς. Τα 7/8 τελευταία παιχνίδια στην έδρα της ήρθαν Goal/Goal, τα έξι εξ αυτών ήταν και Over 2.5.

Εξέτισαν τρεις βασικοί, ο στόπερ Κοντέ, ο μεσοεπιθετικός/πρώτος σκόρερ Μπουτομπά και ο αμυντικός χαφ Καμπορέ. Παραμένει τραυματίας ο στόπερ Πασί.

ΝΙΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έμεινε άσφαιρη στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 7/11 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΟΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Μπαστιά. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 11’, ισοφάρισε με τον Σισοκό στο 29’, έκανε την ανατροπή με τον Καλουλού στο 32’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 73’, με τη Μπαστιά ν’ ανατρέπει το σκορ στο 76’.

Το εντυπωσιακό αήττητο σερί της έλαβε τέλος στην επανέναρξη, ηττήθηκε 3-2 από τη Μπαστιά στην Κορσική. Μπήκε μπροστά στο σκορ, υστέρησε στη συνέχεια και μέσα σε τέσσερα λεπτά δέχθηκε την ανατροπή. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες και δικαιώθηκε για την επιμονή της κάνοντας την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Επιστροφή στις ήττες για τη Σοσό, είχε προηγηθεί αήττητο εννιά αγώνων (5-4-0), υποχώρησε στην 4η θέση και είδε την απόσταση από την 2η θέση ν’ αυξάνεται στους τέσσερις βαθμούς. Διαθέτει, επίσης, την παραγωγικότερη επίθεση της Ligue 2 με 44 γκολ. Στο 5-3-6 το εκτός έδρας ρεκόρ της, αγνοεί το “τρίποντο” στις τρεις πρόσφατες εξόδους της.

Εξέτισαν ο στόπερ Αανέμπα και ο εξτρέμ Ντουμπιά.