23η αγωνιστική

*Για τον α’ γύρο: Μπορντό – Νιόρ 1-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στην Ντιζόν, για την περασμένη αγωνιστική. Παθητικός ο ρόλος της καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφερε να προηγηθεί στο 22ο λεπτό, με μία από τις ελάχιστες τελικές της στο 1ο ημίχρονο. Στη συνέχεια κλείστηκε στα καρέ της προκειμένου να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα και τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους και με τη Νιόρ να μην απειλεί ιδιαίτερα το 0-1 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Εξακολουθεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την απευθείας σωτηρία και τη 16η Νιμ. Μετράει δύο συνεχόμενες ήττες στο “Stade Rene Gaillard”, ενώ διαθέτει τη δεύτερη χειρότερη εντός έδρας επίθεση στην κατηγορία, με μόλις 9 γκολ σε 11 αγώνες.

Τραυματίας παραμένει ο Μπεντίλ. Τιμωρημένοι οι Κιλαμά και Ντουριβό.

ΝΙΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα 3/5 τελευταία επίσημα εντός έδρας παιχνίδια της.

*Over3.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-2 απέναντι στην Πο, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε μία από τις λίγες ευκαιρίες της και άνοιξε το σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (33′). Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό στο β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικά άστοχοι μπροστά από την αντίπαλη εστία και να το πληρώνουν. Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Μπάτζι.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπορντό μετά την εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Χάβρη, στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής. Βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη 2η Σοσό και στο +3 από τις Μετς και Γκρενόμπλ. Εκτός έδρας μετράει δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, αμφότερες συνοδευόμενες από over1.5+n/g.

Τραυματίας ο Σισοκό. Τιμωρημένος ο Μπαρμπέ.