Dimitris_Betarades
Δημήτρης Βασιλάκος
Ανανεώθηκε:
NFL slider
  • Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται τα ξημερώματα (03:15) στην Γκριν Μπέι με το ντερμπι της NFC North.

ΓΚΡΙΝ ΜΠΕΪ ΠΑΚΕΡΣ  –  ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΛΑΪΟΝΣ  (21/09, 03:15)

• Ντέρμπι της NFC North. Οι Πάκερς μετρούν 4 σερί νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια από το 2019 και μετά. Πέρσι κυριάρχησαν στο Λάμπο (42-21), δυσκολεύτηκαν στο Φορντ Φιλντ (24-31).

ΠΑΚΕΡΣ (0-1):

Τραγικό το ξεκίνημα των Πάκερς στη σεζόν, υπέστησαν βαριά ήττα στο ουδέτερο Τζάκσονβιλ από τους Σέιντς, εμφανίζοντας έλλειμμα ενέργειας και διάθεσης και στα δύο κομμάτια του παιχνιδιού.

Ανήμπορη η άμυνά τους στο πρώτο ημίχρονο, επέτρεψε 17 πόντους σε τρία drives, τα οποία διήρκησαν σχεδόν 22 λεπτά! Δίχως όγκο και έκρηξη η αμυντική τους γραμμή, κυριαρχήθηκε και πήγαν στην ανάπαυλα σοκαρισμένοι (17-3)! Εκνευρισμένος και ανυπόμονος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ρότζερς, υπέπεσε σε δύο άσχημες interceptions και το αποτέλεσμα κρίθηκε από την 3η περίοδο. Με το σκορ στο 38-3 ο coach ΛεΦλέρ τράβηξε το Ρότζερς στον πάγκο και έριξε στο ματς το μελλοντικό του διάδοχο Λαβ, ο οποίος δεν κατάφερε να παράξει πόντους ούτε σε garbage time.

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της λαμπρής του καριέρας πραγματοποίησε ο περσινός MVP, με 15/28 πάσες για μόλις 133 γιάρδες και 2 μεγάλα λάθη. Ασταθής η γραμμή μπροστά του, καθοριστική η απουσία του Μπακτιάρι και οι ρούκι που ξεκίνησαν έχασαν κατά κράτος τις μάχες.

• Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα από τους Σέιντς (38-3)
  • Ιατρικό Δελτίο: Εκτός αποστολής ο Σκοτ (safety), αμφίβολοι οι Πάτρικ (OL), Σάβατζ (safety). Μακροχρόνιες οι απουσίες των βασικότατων Μπακτιάρι (OL), Ζαντάριους Σμιθ (DL).
Γκριν Μπέι Πάκερς – Ντιτρόιτ Λάιονς στη Stoiximan

ΛΑΪΟΝΣ (0-1):

Αναμενομενη η εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τους ισχυρούς 49ερς, το τελείωμά τους στον αγώνα άφησε αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια. Όχι όσον αφορά την ποιότητα του ρόστερ, η οποία είναι πολύ φτωχή, αλλά για το χαρακτήρα της ομάδας, με το νέο coach Κάμπελ να έχει περάσει ήδη νοοτροπία “μάχης” ως το τέλος.

Το ματς έμοιαζε τελειωμένο στα μέσα της 3ης περιόδου, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-38, όμως οι Λάιονς δεν τα παράτησαν, μόχθησαν στα τελευταία λεπτά και έφτασαν κοντά σε μία επική ανατροπή. Σκόραραν δύο touchdowns (με δίποντες μετατροπές) μέσα στο τελευταίο 7λεπτο, το 17-41 έγινε 33-41 και είχαν την κατοχή για να στείλουν το ματς στην παράταση στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η προσπάθεια του Γκοφ έμεινε ημιτελής.

Ο νέος quarterback της ομάδας πραγματοποίησε ένα παραγωγικό παιχνίδι με 338 γιάρδες και 3 touchdown πάσες, αλλά και κομβική interception που χάρισε στους αντιπάλους “pick six”. Επιβεβαιώθηκε ότι ο tight end Χόκενσον θα είναι ο πρωταγωνιστής στο passing game (97γ./TD), συνέβαλλε και στα δύο κομμάτια της επίθεσης ο Σουίφτ (104γ./TD).

Αμυντικά το ρόστερ επιβεβαίωθηκε το πόσο αδύναμο είναι επιτρέποντας συνολικά 442 γιάρδες, σε μία ομάδα που έσβησε μηχανές στην 4η περίοδο. Ελάχιστη πίεση μπροστά, μεγάλα κενά πίσω, προμηνύεται πολύ δύσκολη η σεζόν ειδικά σε αυτό το κομμάτι.

• Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα από τους 49ερς (33-41)
  • Ιατρικό Δελτίο: Εκτός αποστολής οι Τ. Ουίλιαμς (receiver), Στρονγκ (DL). Αμφίβολοι οι Μπροκερς (DL), Φλάουερς (linebacker), Ρέιμοντ (receiver). Μακροχρόνιες οι απουσίες των Ντέκερ (OL), Χαν (DL), και Οκούντα (cornerback).

Δείτε τα Προγνωστικά NFL

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Οι Πάκερς ταπεινώθηκαν στην πρεμιέρα απέναντι στους Σέιντς και η αντίδραση είναι επιτακτική. Ο Ρότζερς παραδοσιακά μετά από κάκιστες εμφανίσεις επιστρέφει με πάταγο! Η άμυνα που αντιμετωπίζει σήμερα είναι ο ιδανικός αντίπαλος για να ξεσπάσει και να υπενθυμίζει ότι είναι ο reigning MVP. Θα το πάρει προσωπικά μετά τα σχόλια για αδιαφορία από μέρους του και περιμένουμε το passing game του να κάνει θράυση απέναντι σε μία ασύνδετη secondary. Πιθανό το Over 30.5 των Πάκερς, πιθανό το συνολικό Over (48.5), πιθανό και το Over 281.5 στις passing γιάρδες των γηπεδούχων. Σε καλύτερη απόδοση (2.15) απ’ όλα βρίσκουμε το Over 2.5 Passing Touchdowns για το Ρότζερς που είναι η επιλογή μας από τον αγώνα.