NFL: Πολυδιάστατη η επίθεση των Κάουμποϊς!

Ανανεώθηκε:
NFL slider
  • To πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται απόψε τα ξημερώματα στο Ντάλας

ΝΤΑΛΑΣ ΚΑΟΥΜΠΟΪΣ  –  ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑ ΙΓΚΛΣ  (28/09, 03:15)

• Ντέρμπι της NFC East. Μοιρασμένα τα αποτελέσματά τους στις δύο προηγούμενες σεζόν, το 2020 πήραν από μία εντός έδρας νίκη. Στο Ντάλας, οι Κάουμποϊς μετρούν τρεις σερί νίκες με σκορ 37-17, 37-10 και 29-23 στην παράταση.

ΚΑΟΥΜΠΟΪΣ (1-1):

Με back to back ταξίδια ξεκίνησαν τη σεζόν τους οι Κάουμποϊς και απόψε κάνουν εντός έδρας πρεμιέρα με απολογισμό μία ήττα και μία νίκη. Αμφότερα τα παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στη λήξη με field goal. Την προηγούμενη Κυριακή ήταν αυτοί που είχαν την τελευταία κατοχή στην έδρα των Τσάρτζερς και ο Πρέσκοτ συνέθεσε ένα εξαιρετικό drive για το νικητήριο λάκτισμα του Ζουρλάιν.

Εντυπωσιακή η εκκίνηση των Κάουμποϊς στο Λος Άντζελες, προηγήθηκαν με το πρώτο τους drive και με το τρίτο έκαναν το 3-14 πριν ολοκληρωθεί η 1η περίοδος! Οι γηπεδούχοι ωστόσο προσαρμόστηκαν και το passing game του Πρέσκοτ έχασε το ρυθμό του. Ισοφαρίστηκαν σε 14-14 και 17-17 με λιγότερο από τέσσερα λεπτά στο χρονόμετρο, γλιτώνοντας touchdowns σε αρκετές περιπτώσεις από ανόητες/αχρείαστες ποινές των αντιπάλων.

Αξιέπαινη η αμυντική τους προσπάθεια, δίχως τους δύο καλύτερους pass rushers τους, κατάφεραν ωστόσο να περάσουν πίεση με δημιουργικές blitzes και πρωταγωνιστή το ρούκι linebacker Πάρσονς.

Επιθετικά, το run game δούλεψε στην εντέλεια, με τον Πόλαρντ να είναι πιο εκρηκτικός-παραγωγικός από τον Έλιοτ. Οι δυο τους έγραψαν 180 γιάρδες στο έδαφος και από ένα touchdown! Μέτριο παιχνίδι συνολικά από τον Πρέσκοτ, είχε όμορφες συνεργασίες, δεν απέφυγε ωστόσο τα λάθη.

Τιμωρημένος ο επιθετικός lineman Κόλινς.

• Προηγούμενα ματς: εκτός έδρας ήττα από τους Μπακανίρς (31-29), εκτός έδρας νίκη επί των Τσάρτζερς (17-20)
  • Ιατρικό Δελτίο: Εκτός αποστολής οι Λόρενς (DL), Γκάλοπ (receiver), Άρμστρονγκ (DL), Ουάτκινς (DL), Ενσέκε (OL). Δεν προλαβαίνει ο Ουίλσον (safety).
Ντάλας Κάουμποϊς – Φιλαδέλφια Ιγκλς στη Stoiximan

ΙΓΚΛΣ (1-1):

Εντός έδρας πρεμιέρα με ήττα για τους Ιγκλς την προηγούμενη αγωνιστική από τους 49ερς (11-17), σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με τις δύο αμυντικές γραμμές να κερδίζουν τις μάχες.

Πολύ καλή η αμυντική τους συμπεριφορά δεν επέτρεψαν στο παραδοσιακό παραγωγικό run game του Σάναχαν να ορίσει το ρυθμό. Ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν 3-0 και είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, ωστόσο λάθος σε field goal και κακό playcalling σε red zone κατάσταση τους στέρησαν 10 πόντους. Από το πουθενά πήγαν στην ανάπαυλα 3-7 πίσω και ήταν ξανά αναποτελεσματικοί στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Με ένα 85αρι drive, διάρκειας 9 λεπτών οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” τη νίκη, το touchdown των Ιγκλς ήρθε πολύ αργά.

Φτωχό passing παιχνίδι από τον Χερτς που έψαξε τις μεγάλες πάσες, ήταν εξαιρετικός στο έδαφος με 82 γιάρδες και 1 TD σε 10 κούρσες. Περιορίστηκαν οι νεαροί receivers Ρίγκορ και Ντεβόντα Σμιθ που είχαν σκοράρει στην πρεμιέρα.

Πλήγμα στην αμυντική τους γραμμή και στα αποδυτήρια ο σοβαρός τραυματισμός του ηγέτη Γκρέιαμ, μεγάλη απώλεια και στην επιθετική γραμμή με τον τραυματισμό του Μπρουκς.

• Προηγούμενα ματς: εκτός έδρας νίκη επί των Φάλκονς (6-32), εντός έδρας ήττα απο τους 49ερς (11-17)
  • Ιατρικό Δελτίο: Εκτός αποστολής οι Μαϊλάτα (OL), ΜακΛάουντ (safety). Αμφίβολοι οι Τέιλορ (linebacker) και Σκοτ (RB). Μακροχρόνιες πλέον οι απουσίες των Μπρουκς (OL) και Γκρέιαμ (DL).

Δείτε τα Προγνωστικά NFL

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Αρκετά ενδιαφέρον ντέρμπι στο Ντάλας, ο νικητής θα μείνει μόνος πρώτος στην NFC East. Η επίθεση των Κάουμποϊς έχει πολλούς τρόπους να απειλήσει, όπως μας έδειξε στα δύο πρώτα παιχνίδια της σεζόν και περιμένουμε να συνθέσει αρκετά πετυχημένα drives και απόψε. Το playcalling τους είναι έξυπνο και θα βρουν τις αδυναμίες των Ιγκλς. Με τον ενθουσιασμό της εντός έδρας πρεμιέρας περιμένουμε δυνατή εμφάνιση απο τον Πρέσκοτ, αφού οι receivers του έχουν ευνοϊκά ματσαρίσματα και η passing προστασία του είναι ικανοποιητική μέχρι στιγμής. Επιλογή το Over 27.5 των Κάουμποϊς, σε απόδοση 1.91.