*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Τσέλτεναμ-Μπέρτον 0-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Στίβενεϊτζ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χελμ στο 45+1’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χάμερ στο 76’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χέμινγκς στο 88’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τη Μπέρτον. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε, εκμεταλλεύτηκε τόσο τους χώρους που βρήκε, όσο και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη διπλασίασε τα τέρματά της. Στα τελευταία λεπτά έβγαλε αδράνεια με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να διπλασιάσει τις νίκες της. Έχει τον πρώτο λόγο για την παραμονή, καθώς βρίσκεται στο +3 από την 21η Πορτ Βέιλ και στο +5 από τη σημερινή της αντίπαλο. Σύμμαχος η έδρα της σήμερα, πρέπει να την εκμεταλλευτεί, καθώς με νίκη θα βρίσκεται σχεδόν και μαθηματικά στην Α’ Αγγλίας και τη νέα χρονιά. Μεγάλη προσοχή θα πρέπει να δείξει στα μετόπισθεν, αφού οι φιλοξενούμενοι αναμένεται να πιέσουν έντονα και δεν φημίζεται για τη σταθερότητά της σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπρίστολ Ρόβερς με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σινκλέρ στο 12’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ζαμόρα στο 56’. Το 0-3 πέτυχε ο Μπάγκοτ στο 77’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σέρκομπ στο 90+4’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Τσέλτεναμ. Υπέκυψε με τεράστια ευκολία στην όχι και τόσο έντονη πίεση των φιλοξενούμενων, δεχόμενη γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της «τιμής» στις καθυστερήσεις του ματς.

Μονόδρομος η νίκη σήμερα, καθώς σε περίπτωση άλλου αποτελέσματος οι πιθανότητες για παραμονή θα είναι μηδαμινές. Δεν πείθει με την εικόνα της, έχει πάρα πολλά θέματα να λύσει στα μετόπισθεν, τα οποία όπως όλα δείχνουν δεν είναι εφικτό να το πράξει. Δέχεται με τεράστια ευκολία γκολ, ενώ παράλληλα ακόμα και που σκοράρει στα περισσότερα παιχνίδια της, δεν της είναι αρκετό ώστε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Στο -5 από τη σημερινή της αντίπαλο, έχοντας και μία αγωνιστική λιγότερη, πράγμα που σημαίνει πως με νίκη σήμερα θα κρατάει στα «πόδια» της τη τύχη της.