*Φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο ματς, θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Αήττητη η Μπαρτσελόνα σε συνολικά 7 ματς κόντρα στη Λυών στο Τσάμπιονς Λιγκ (4-3-0).

*Η Μπαρτσελόνα έρχεται από 11 σερί εντός έδρας νίκες σε παιχνίδια της φάσης των «16». Το συνολικό εντός έδρας ρεκόρ της σ’ αυτή τη φάση είναι 12-1-1.

*Κόντρα σε γαλλική ομάδα έχει κάνει τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία της διοργάνωσης η Μπαρτσελόνα, που μετέτρεψε το 4-0 του Παρισιού σε 6-1 στη ρεβάνς κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν το 2017. Στο 8-2-1 το εντός έδρας ρεκόρ της Μπάρτσα κόντρα σε ομάδες της Γαλλίας.

*Η Λυών έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία οκτώ εκτός έδρας ματς στην Ευρώπη (4-3-1), είναι αήττητη στις τελευταίες πέντε εξόδους (2-3-0).

*Στο πρώτο παιχνίδι (Λυών – Μπαρτσελόνα 0-0): Καλύτερη η Λυών στα πρώτα 25 λεπτά, απείλησε σοβαρά τον αντίπαλο, προς το φινάλε του ημιχρόνου η Μπάρτσα έβγαλε κάποιες φάσεις. Τελείως διαφορετική ιστορία το δεύτερο μέρος, εκεί οι Καταλανοί κυριάρχησαν πλήρως, είχαν αρκετές ευκαιρίες, τελείωσαν το ματς με 24 τελικές προσπάθειες, όμως η μπάλα δεν πήγε μέσα. Μεγάλη εμφάνιση από πολλούς παίκτες των Γάλλων, κυρίως όμως απ’ τον γκολκίπερ Λόπεζ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Έκανε τα πάντα σωστά, εκτός απ’ το να σκοράρει η Μπαρτσελόνα στη Γαλλία πριν από τρεις εβδομάδες. Έκανε κακό πρώτο 25λεπτο, κινδύνευσε σοβαρά να δεχτεί γκολ απ’ την ορμητική Λυών, προς το φινάλε του ημιχρόνου έβγαλε κάποιες φάσεις. Τελείως διαφορετική η εικόνα του δεύτερου μέρους, εκεί οι μπλαουγκράνα έκαναν ό,τι ήθελαν, είχαν αρκετές ευκαιρίες και έδειχναν να διαθέτουν και περισσότερες δυνάμεις απ’ τους Γάλλους, τελείωσαν το ματς με 24 τελικές προσπάθειες, όμως ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. «Ξεμπλόκαρε» στα επόμενα ματς η ομάδα του Βαλβέρδε, όμως σήμερα κινδυνεύει κόντρα στην πάντα επικίνδυνη Λυών.

Ακολούθησαν τέσσερις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις με επιμέρους σκορ 11-3, δύο εξ αυτών κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας, επιτυχίες που προκάλεσαν τρομακτικό πρόβλημα στους Μαδριλένους και αυτό προφανώς πάντα είναι ευχάριστο για την Μπάρτσα. Το Σάββατο επιβλήθηκε 3-1 της Βαγιεκάνο εντός έδρας, παρότι βρέθηκε να χάνει στο 24’ απ’ το γκολ του Ντε Τομάς. Ο Πικέ ισοφάρισε στο 38’, το 2-1 ήρθε στο 51’ με το πέναλτι του Μέσι, το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σουάρες στο 82’. Παρέμεινε στο +7 απ’ την Ατλέτικο η ομάδα της Βαρκελώνης, ανέβηκε στο +12 απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης, τα πάντα εξαρτώνται απ’ τα δικά της πόδια.

«Οι αποκλεισμοί των Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν μας υπενθυμίζουν το πως λειτουργεί αυτή η διοργάνωση και το πόσο πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι γι’ αυτό», είπε ο Βαλβέρδε, για να συμπληρώσει: «Η Λυών έχει πολύ ταλέντο στην επίθεση, είμαι σίγουρος ότι θα προσπαθήσουν να το εκμεταλλευτούν. Ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι ένα εκτός έδρας γκολ». Ξεπέρασε το πρόβλημα του και μπήκε στην αποστολή ο Ντεμπελέ, ο οποίος όμως δε θα ξεκινήσει. Η Μπάρτσα έρχεται από 11 διαδοχικές προκρίσεις στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, πέρυσι ξεπέρασε το εμπόδιο της Τσέλσι στους «16».

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Βαγιεκάνο.

Στατιστικό: Έρχεται από 5/8 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Novibet).

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΛΥΩΝ

«Δεν υπάρχει άγχος σε τέτοια παιχνίδια. Είναι όνειρο κάθε μικρού παιδιού να παίξει ένα τέτοιο ματς. Είναι μια ξεχωριστή στιγμή και όλοι ανυπομονούμε. Άλλωστε, δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε». Σ’ αυτές τις ατάκες του αρχηγού, Ναμπίλ Φεκίρ, αποτυπώνεται πλήρως η ψυχοσύνθεση της Λυών ενόψει της αποψινής ρεβάνς στη Βαρκελώνη. Οι «λυονέ» κατάφεραν να προστατεύσουν την έδρα τους στο πρώτο παιχνίδι και να μείνει «ζωντανοί» για την πρόκριση, επιτυχία για την οποία δεν μπορούν καυχηθούν πολλές ομάδες που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα. Έκαναν φοβερό πρώτο 25λεπτο, απείλησαν σοβαρά τον αντίπαλο, τελείως διαφορετική ιστορία το δεύτερο μέρος, όπου οι Καταλανοί κυριάρχησαν πλήρως. Μεγάλη εμφάνιση από πολλούς παίκτες, κυρίως όμως απ’ τον γκολκίπερ Λόπεζ.

Η υπερπροσπάθεια του πρώτου αγώνα είχε κόστος για τη Λυών, η οποία έπειτα από μερικές ημέρες παρουσιάστηκε «άδεια» κόντρα στη Μονακό και ηττήθηκε δίκαια (2-0), ακολούθησαν δύο σερί εντός έδρας νίκες με Καέν (3-1 στο Κύπελλο) και Τουλούζ (5-1 στο πρωτάθλημα), όπως και το εκτός έδρας 2-2 με τη Στρασμπούργκ το Σάββατο. Στην Αλσατία η ομάδα του Ζενεσιό προηγήθηκε 0-2 στο 51’ με δύο γκολ του Ντεμπελέ, είχε ευκαιρίες για τρίτο γκολ, δεν το έκανε και στη συνέχεια ήταν απλά αφελής. Δύο γκολ του Αζόρκ σε διάστημα 1.5 λεπτού (69’-70’) έφεραν το ματς στα ίσια, από εκεί και έπειτα η Λυών δεν απείλησε.

Παρέμεινε 3η με 50 πόντους, στο -7 πλέον από την 2η Λιλ, είδε τη Μαρσέιγ να μειώνει στο -3. «Οφείλουμε να κάνουμε ό,τι κάναμε και εναντίον της Μάντσεστερ Σίτι στην πρεμιέρα. Θέλουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, να παίξουμε ελεύθερα. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο», είπε ο Ζενεσιό για το πλάνο της ομάδας του, συμπληρώνοντας: «Η πρόκριση του Άγιαξ μας δίνει δύναμη και πίστη στις δυνάμεις μας. Αμφιβάλλω ότι και το δεύτερο ματς θα λήξει 0-0. Αμφότερες οι ομάδες θα ψάξουν το γκολ. Είμαστε προετοιμασμένοι να υποφέρουμε σε κάποιες στιγμές». Αυτή είναι η 10η παρουσία της Λυών στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, η πρώτη έπειτα από 7 σεζόν. Έρχεται από 5/6 αποκλεισμούς, η τελευταία νίκη της στη φάση των «16» σημειώθηκε το 2010! Μπήκε στην αποστολή ο αμφίβολος Μαρσέλο, το πιθανότερο είναι ότι θα είναι και βασικός.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Στρασμπούργκ.

Στατιστικό: Έρχεται από τρία σερί G/G + Over 2.5.