*Επαναληπτικός αγώνας για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Λυών – Γουέστ Χαμ.

*Στο πρώτο ματς (Άιντραχτ – Μπαρτσελόνα 1-1): Τον δεύτερο ρόλο πήρε η Άιντραχτ στην Γερμανία, μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ευτύχησε να προηγηθεί με επικό γκολ του Κνάουφ (48′), ενώ λίγο αργότερα είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Στο 66′ η μπάλα… χάθηκε στα πόδια των ποδοσφαιριστών της Μπαρτσελόνα και εμφανίστηκε στα δίχτυα του Τραπ για το 1-1 από τον Φεράν Τόρες. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στο 78′ λόγω αποβολής του Τούτα.

*Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να σκοράρει στις 4/7 τελευταίες εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της, πανηγυρίζοντας μόλις μία νίκη σε αυτό το διάστημα. Παράλληλα γνώρισε τρεις ήττες με διαφορά τριών γκολ.

*Η Άιντραχτ αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας στην πρώτη αναμέτρηση σε νοκ άουτ ευρωπαϊκών διοργανώσεων πέντε φορές στο παρελθόν, πανηγυρίζοντας μόλις μία φορά την πρόκριση επί της Ίντερ στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ 2018/19.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε εκτός έδρας (3-2) τη Λεβάντε. Ο Μοράλες με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 52′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Ομπαμεγιάνγκ (59′) και Πέδρι (63′). Το 2-2 σημείωσε με πέναλτι ο Μελέρο (83′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντε Γιονγκ (90+2′). Η Λεβάντε αστόχησε σε πέναλτι του Μαρτί στο 56′.

Αλώβητη επέστρεψε η Μπαρτσελόνα από την έδρα της Λεβάντε (3-2) σε μία αναμέτρηση – ροντέο με πολλές ευκαιρίες, τρια πέναλτι για τους γηπεδούχους και γκολ του Ντε Γιονγκ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το συγκρότημα του Τσάβι διατηρήθηκε αήττητο σε κανονική διάρκεια αναμέτρησης για 23η σε όλες τις διοργανώσεις (14 νίκες, εννέα ισοπαλίες), θα πρέπει να γυρίσουμε στις 8 Δεκεμβρίου για να βρούμε την τελευταία ήττα που γνώρισε από την Μπάγερν (3-0 εκτός).

Στη Λα Λίγκα έκανε άλλο ένα βήμα για κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν: Ισοβαθμεί με την Σεβίλλη (έχει παιχνίδι περισσότερο) και βρίσκεται στο +4 από την 5η Μπέτις. Οι “μπλαουγκράνα” αγνοούν την ήττα στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις τους σε Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και Γιουρόπα Λιγκ (πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες), στις έξι από τις οποίες κράτησαν το μηδέν.

“Είμαστε η Μπαρτσελόνα, η πιο απαιτητική ομάδα στον κόσμο. Έχουμε υποχρέωση να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε. Στόχος μας είναι η κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ, του μόνου τροπαίου που λείπει από την συλλογή μας”, ανέφερε ο προπονητής Τσάβι. Υπολογίζονται κανονικά και πάλι οι Ντεστ και Ντεπάι. Στην αποστολή βρίσκεται ο Πικέ, ωστόσο η συμμετοχή του κρίνεται αμφίβολη. Τη Μεγάλη Δευτέρα (18/4) υποδέχεται την Κάντιθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Φράιμπουργκ. Ο Γκρίφο άνοιξε το σκορ στο 27′ για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Κόστιτς στο 54′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πέτερσεν (69′).

Πέντε βαθμούς πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν βρίσκεται η Άιντραχτ. Την Κυριακή έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (2-2-0) γνωρίζοντας την ήττα από την Φράιμπουργκ (2-1). Πλασματικό μπορεί να χαρακτηριστεί το τελικό αποτέλεσμα της μεταξύ τους αναμέτρησης: Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή αυτής, ενώ μετά την ισοφάριση του Κόστιτς (54′) η Άιντραχτ έχασε δύο καλές ευκαιρίες (57′, 66′) για να πάρει προβάδισμα.

Έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Χρούστις έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με δυνατό σουτ, χάνοντας την ευκαιρία για το 2-2. Η νίκη επί της Μπέτις (2-1) στις 9 Μαρτίου ήταν μόλις η δεύτερη των “αετών” στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις τους σε νοκ άουτ φάση του Γιουρόπα Λιγκ (τέσσερις ισοπαλίες).

Ο συνολικός απολογισμός τους μακριά από την Γερμανία στην εν λόγω διοργάνωση είναι 11-5-4. “Θα πρέπει να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο ρυθμούς στη δεύτερη αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα. Έχουμε ακόμα ελπίδες για πρόκριση στα ημιτελικά”, είπε ο προπονητής Γκλάσνερ. Την τελευταία στιγμή θα αποφασιστεί η συμμετοχή ή όχι του Σο. Την Κυριακή (17/4) φιλοξενείται από την Ουνιόν.