*6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Αναμετρήσεις εντός και εκτός έδρας. Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, με τη τρίτη ομάδα να συνεχίζει την πορεία της στο Κόνφερενς Λιγκ.

*Η Μίντιλαντ χρειάζεται μόνο νίκη προκειμένου να προκριθεί στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Στην πιθανότητα ισοπαλίας και ταυτόχρονα ήττα της Φέγενορντ στην άλλη αναμέτρηση, προκρίνεται στο Κόνφερενς Λιγκ. Αν ηττηθεί, αποκλείεται από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Η Στουρμ Γκρατς χρειάζεται να μην ηττηθεί προκειμένου να προκριθεί στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Στην πιθανότητα ήττας, θα πρέπει να μην νικήσει η Φέγενορντ στο άλλο ματς του ομίλου ώστε να προκριθεί στο Κόνφερενς Λιγκ.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Στουρμ Γκρατς-Μίντιλαντ 1-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Οντένσε με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Δανίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζεβαλί στο 45+2’, όμως ισοφαρίστηκαν από το πέναλτι του Ντρέγερ στο 53’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Θράνταρσον στο 90+4’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της η Μίντιλαντ και γνώρισε την ήττα. Κάκιστο πρώτο μέρος για τα δεδομένα της, δεν ήταν δημιουργική, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν. Αμυντικά δέχθηκε πίεση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη μπήκε πιο αποφασισμένη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, αλλά έδειξε αδράνεια αμυντικά στις καθυστερήσεις, δεχόμενη και πάλι γκολ.

«Τελικός» θεωρείται το σημερινό ματς για εκείνη, καθώς χρειάζεται μόνο νίκη προκειμένου να παραμείνει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και θα πρέπει να το εκμεταλλευτεί για ακόμα μία φορά. Δεν έδειξε καλό πρόσωπο στην τελευταία της αναμέτρηση στο πρωτάθλημα γι’ αυτό και γνώρισε την ήττα, όμως αυτό δεν αναμένεται να την πτοήσει. Γνωρίζει πως δεν θα έχει εύκολο έργο, είδε τα σκούρα και την 1η αγωνιστική όταν ταξίδεψε στην Αυστρία (1-0) και σίγουρα θέλει να πάρει ρεβάνς για την ήττα εκείνη. Αήττητη εντός έδρας, μετράει μία νίκη και μία ισοπαλία, έχοντας πετύχει 7 γκολ, ενώ παράλληλα μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της 3 φορές. Μοναδική της απουσία αναμένεται να είναι ο τραυματίας Μπρουμάδο.

Μίντιλαντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ριντ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Αυστρίας. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Γιάντσερ με πέναλτι στο 22’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τσάμπι στο 59’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κιτεϊσβίλι στο 71’.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για τη Στουρμ Γκρατς. Είχε τον έλεγχο στο ματς, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο πρώτο μέρος, ενώ παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε στην επανάληψη, βρήκε τρόπο να απαντήσει, παίρνοντας το τρίποντο.

Πολύ σημαντική η σημερινή αναμέτρηση, καθώς μάχεται για δύο αποτελέσματα. Χρειάζεται τη νίκη ώστε να κυνηγήσει την 1η θέση του ομίλου, όμως και με την ισοπαλία μπορεί να εξασφαλίσει πως θα παραμείνει στη διοργάνωση. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, δημιουργική στις αναμετρήσεις της και αρκετά αποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, βρίσκοντας δίχτυα στις περισσότερες από αυτές, ενώ ταυτόχρονα διαθέτει μια σταθερή αμυντική γραμμή, η οποία δεν επιτρέπει συχνά την παραβίαση της εστίας της. Δεν αναμένεται σε καμία περίπτωση να έχει εύκολο έργο σήμερα, αλλά μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τους πολλούς κενούς χώρους που θα βρει προκειμένου να μπορέσει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Δεν θα έχει στη διάθεσή της τον τιμωρημένο Λιούμπιτς, ο οποίος αναμένεται να είναι και ο μοναδικός απόντας.