10η αγωνιστική

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 48ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Την ήττα υπέστη και πάλι στο πρωτάθλημα η Μιάλμπι, μετά από τρεις αναμετρήσεις στις οποίες και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, ο ρόλος της έγινε πιο παθητικός στην πορεία και δεχόμενη δυο τέρματα δεν είχε αντίδραση.

Μετά και από αυτή την απώλεια, παραμένει στους δώδεκα βαθμούς, όσους έχουν και οι Χάμαρμπι και Χάλμσταντ. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες. “Η Χάλμσταντ είναι μια καλά οργανωμένη ομάδα, όμως περιμένουμε από την ομάδα μου να έχει μια καλή εμφάνιση στο παιχνίδι αυτό και να δείξει ότι είμαστε πιο δυνατοί στην έδρα μας”, δήλωσε ο κόουτς Τόρστενσον.

Μιάλμπι Στατιστικά

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σίριους, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Βίκτορ Γκράνατ (32′) και Άλστραντ (56′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάλμσταντ, μετά και την ήττα με 0-1 από τη Μάλμε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ φιλοξενήθηκε από τη Σίριους, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Μπορεί να βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Πιο παθητική στην πορεία, δέχθηκε αρκετή πίεση, άντεξε όμως και απέφυγε τα χειρότερα.

Κάπως έτσι, έφτασε τους δώδεκα βαθμούς και “συγκατοικεί” με τη σημερινή της αντίπαλο και τη Χάμαρμπι. Ηττήθηκε στις τρεις από τις τέσσερις εξόδους της (1-0-3). “Περιμένουμε ένα κλειστό και δυναμικό παιχνίδι. Είναι δύσκολο να παίζεις κόντρα στη Μιάλμπι, είναι μια αρκετά δυνατή ομάδα. Από την πλευρά μας, πρέπει να βελτιώσουμε ακόμη περισσότερο τα δυνατά μας σημεία”, δήλωσε ο τεχνικός Χάγκλουντ.