*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μάλμε – ΑΪΚ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο ημίχρονο με τους Παπαγιαννόπουλο (37′) και Τίχοσεν (45’+2), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 83ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έμειναν στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι.

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η ΑΪΚ, μετά και την ήττα με 1-2 από τη Χάκεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Βάρμπεργκς, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό με 1-2. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα και έπαιξε πιο συντηρητικά, δεχόμενη απλά τη μείωση προς το φινάλε.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού. Δεν επικράτησε σε κανένα από τα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε κατά σειρά τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Εκτίει τιμωρία στο σημερινό ΑΪΚ – Μάλμε ο Μπιλάλ Χουσεΐν, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

ΑΪΚ Στατιστικά

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο στο 81′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μάλμε, μετά και από εκείνη κόντρα στη Μιάλμπι (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της, προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική για να διεκδικήσει κάτι.

Παρά τη νέα απώλεια, διατηρείται στην τρίτη θέση της κατάταξης με 34 βαθμούς, προσπαθώντας να μείνει σε επαφή με την κορυφή. Πήρε το διπλό στις 5/7 φετινές της εξόδους, στις οποίες είχε και δυο ήττες. Σταθερά εκτός μάχης ο Άντον Τίνερχολ, την ώρα που δίνεται ως αμφίβολος ο Λάσε Μπεργκ Γιόνσεν, αλλά και ο Γιόσεφ Κισέι, που υπέστη διάσειση στο τελευταίο.