*3η αγωνιστική

*Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Η Μαυριτανία χρειάζεται τη νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση ως 3η. Η Αλγερία με νίκη προκρίνεται σίγουρα, ενδεχομένως να της “κάνει” και η ισοπαλία.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε (3-2) από την Ανγκόλα. Προηγήθηκε με Ζέλσον Ντάλα (30′), προτού απαντήσει ο Αμάρ (43′). Σκόραρε άλλες δύο φορές με Ζέλσον Ντάλα (50′) και Ζιλμπέρτο (53′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κοϊτά στο 58′.

Δεύτερη σερί ήττα για τη Μαυριτανία που είδε τις ελπίδες της για πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης να μειώνονται δραματικά. Το πάλεψε με την Ανγκόλα, της στοίχισαν τα δύο σερί γκολ που δέχτηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν παράτησε την αναμέτρηση, αναγκάζοντας σε μεγάλη απόκρουση τον αντίπαλο πορτιέρο στα τελευταία λεπτά.

Η Μαυριτανία αγνοεί τη νίκη σε έξι αναμετρήσεις με απολογισμό δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, πανηγύρισε αυτή για τελευταία φορά στις 14 Οκτωβρίου επί της Μαδαγασκάρης (2-1) σε φιλικό. “Δεν πρόκειται να πετάξουμε λευκή πετσέτα με την Αλγερία, θα παίξουμε για να την αποκλείσουμε από τη διοργάνωση”, ανέφερε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αμπντού.

ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛΓΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) με την Μπουρκίνα Φάσο. Προηγήθηκαν δύο φορές με Κονατέ (45+3′) και Τραορέ (71′ πεν.), απάντησε ισάριθμες ο Μπουνετζάχ (51′, 90+5′).

Το φιλί της ζωής έδωσε στην Αλγερία ο Μπουνετζάχ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Μπουρκίνα Φάσο. Εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των αντιπάλων, σηκώθηκε ολομόναχος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που δίνει ελπίδες πρόκρισης στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης στους “πράσινους”.

Καταλαμβάνουν την 3η θέση του 4ου ομίλου και, αυτή την στιγμή, έχουν τις προϋποθέσεις για πρόκριση. “Έχω εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές μου, ειδικά μετά την εμφάνιση που πραγματοποίησαν κόντρα στην Μπουρκίνα Φάσο”, είπε χαρακτηριστικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μπελμαντί. Νοκ άουτ παραμένει ο Μπενασέρ, τιμωρημένος ο Μπενσεμπαϊνί.