*Προημιτελική φάση στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει τη ΛΔ Κονγκό.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΜΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Μπουρκίνα Φάσο, για το Κόπα Άφρικα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ταπσομπά (αυτ. 3′) και Σιναγιοκό (47′), δεχόμενη τη μείωση με πέναλτι στο 57ο λεπτό.

Πιο εύκολα από ότι μαρτυράει το τελικό αποτέλεσμα κατάφερε να πάρει την πρόκριση το Μάλι. Πιο συγκεκριμένα, στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Ερίκ Τσελέ αντιμετώπισε τη Μπουρκίνα Φάσο, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Προηγήθηκε με το “καλημέρα”, χάρη σε αυτογκόλ και αυτό της έδωσε ώθηση για τη συνέχεια. Ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε και πάλι δίχτυα. Δέχθηκε τη μείωση με πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα, ωστόσο απέφυγε τα χειρότερα στην πορεία.

Αυτή έτσι στα προημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 2013, όταν και είχε κατακτήσει την τρίτη θέση. Έκτοτε και σε τέσσερις παρουσίες είχε από δυο αποκλεισμούς σε ομίλους (2015, 2017) και στη φάση των “16” (2019, 2021).

“Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού, αλλά θα δείξουμε την ποιότητα μας και θα βγάλουμε τον καλύτερο μας εαυτό απέναντι της”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Τσελέ. Αποχώρησε με πρόβλημα στο προηγούμενο ματς ο Αμαντού Αϊνταρά και η συμμετοχή του σήμερα κρίνεται αμφίβολη.

Μάλι Στατιστικά

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Σενεγάλη, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, για να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Κεσί στο 86′. Πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 4-5.

Έβγαλε χαρακτήρα η Ακτή Ελεφαντοστού, παρά τα όσα αρνητικά της συμβαίνουν σε αυτή τη διοργάνωση. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του υπηρεσιακού Εμέρς Φαέ αντιμετώπισε την κάτοχο του τίτλου Σενεγάλη, την οποία και κατάφερε να αφήσει εκτός στη διαδικασία των πέναλτι.

Αν και βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση, δημιούργησε ευκαιρίες και δέχθηκε ορισμένες, για να ισοφαρίσει εν τέλει λίγο πριν το φινάλε και από το σημείο του πέναλτι. Τίποτα δεν άλλαξε στο έξτρα μισάωρο της παράτασης, οπότε και έλυσαν τις όποιες διαφορές τους στη “ρώσικη ρουλέτα”. Εκεί όπου αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με 4-5 πήρε το εισιτήριο.

Επιστρέφει έτσι στην προημιτελικά φάση, μετά και την αποτυχία της το 2021, όταν και αποκλείστηκε στους “16”. Φυσικά και στόχος είναι ο τίτλος, για πρώτη φορά μετά το 2015, από τη στιγμή που είναι και μπροστά στο κοινό της. Αμφίβολος λόγω προβλήματος ο αμυντικός Οντιλόν Κοσουνού.