Μακροχρόνια Eurobasket

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ – ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Μακροχρόνια Eurobasket

5η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 62′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάλμσταντ, μετά και τις δυο νίκες που πανηγύρισε επί των Γκέτεμποργκ (1-0 εντός) και Βαστέρας (0-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 0-2. Κατώτερη των περιστάσεων, βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα” και δεν έδειξε ικανή να αλλάξει κάτι, ενώ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Στάθηκε τυχερή που το σκορ δεν ήταν ακόμη μεγαλύτερο.

Δεύτερη ήττα που γνωρίζει στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στη Σίριους (3-0 εκτός), ευελπιστεί τώρα σε άμεση αντίδραση. Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Άλμπιν Άλστραντ και θα εκτίσει τιμωρία, επιστρέφει όμως ο Μπαφό που εξέτισε.

Χάλμσταντ Στατιστικά

*No Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο μισάωρο με τον Κουρτουλούς, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (62′, 87′).

Από ήττα ωστόσο προέρχεται και η Χάμαρμπι, μετά και τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Έλφσμποργκ. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1. Εξαιρετική η εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, απειλούσε περισσότερο και πήρε δίκαια το προβάδισμα. Μετά την ανάπαυλα όμως, είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση και είναι πιο επικίνδυνη, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ανατροπή.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή ήττα, έχοντας προηγηθεί εκείνη στην έδρα της Μάλμε (2-0), οπότε και είναι άποντη σε δυο εξόδους. Αντιθέτως, μπροστά στο κοινό της έχει κάνει ήδη το 2/2.