*7η αγωνιστική.

*Από τέσσερα σερί μεταξύ τους Over 2.5 + G/G έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

ΛΥΩΝ

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Λυών, που πάλεψε την περασμένη εβδομάδα στο Παρίσι, αλλά «λύγισε». Έκανε ένα τέλειο πρώτο ημίχρονο, με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, μη επιτρέποντας στον ποιοτικό αντίπαλο να απειλήσει. Είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά αρκούσαν δύο στιγμές απροσεξίας για να φέρουν το 2-0 υπέρ της Παρί, με δύο αυτογκόλ απ’ τους Μαρσέλο και Μορέλ! Υπερήφανοι για την εμφάνιση δήλωσαν άπαντες στις τάξεις της Λυών, όμως ήθελαν να συνοδευτεί τουλάχιστον με την ισοπαλία.

Ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από τις 5 πρώτες αγωνιστικές (3-2-0), η Λυών έμεινε στους 11 πόντους και σήμερα θέλει να επιστρέψει στις νίκες. «Αν συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι, τότε θα έρθουν καλά πράγματα για την ομάδα μας», επεσήμανε ο Ζενεσιό. Την Πέμπτη υποδέχεται την Αταλάντα για το Γιουρόπα Λιγκ. Επιστρέφουν οι Γκρενιέ (Μέσος) και Φερί (Μέσος, 4,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για τη Λυών κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Στατιστικό: 3/3 εντός έδρας Over 2.5 μετράει η Λυών σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Mybet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

*Τουλάχιστον 2 γκολ δέχτηκε η Ντιζόν στα τρία φετινά εκτός έδρας ματς (0-1-2).

ΝΤΙΖΟΝ

Με τον εαυτό της και την ατυχία της μπορεί να τα «βάλει» η Ντιζόν για την ήττα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, περιόρισε τον αντίπαλο και ήλεγχε την κατάσταση. Βρέθηκε να χάνει στο 49’ με ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι, όπου μάλλον δεν υπάρχει φάουλ, ενώ φαίνεται να είναι εκτός περιοχής. Πίεσε στη συνέχεια, έκανε 2-3 τεράστιες ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω στον γκολκίπερ Ρουφιέ, ο οποίος έβγαζε και τα… άουτ.

«Είμαστε πικραμένοι γιατί δε γίνεται να χάνουμε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε καλή εμφάνιση, είδα αυτά που περίμενα απ’ τους παίκτες μου σε επίπεδο διάθεσης, πάθους και συγκέντρωσης», είπε ο κόουτς Νταλ’ Όλιο. Ακόμη μια ήττα για τους φιλοξενούμενους, η τέταρτη φετινή, ξεκίνησαν με 2/2 ήττες από Μαρσέιγ (3-0) και Μονακό (1-4), συνέχισαν με την ισοπαλία κόντρα στη Ρεν (2-2 εκτός) και νίκη με τη Μονπελιέ (2-1 εντός). Επιστρέφει ο Κουόν (Μέσος, 4,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 για την Ντιζόν κόντρα στη Σεντ Ετιέν.

Στατιστικό: Από 4/5 Over 2.5 έρχεται η Ντιζόν ανεξαρτήτως έδρας.