*6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Φενερμπαχτσέ και Σπάρτακ Τρνάβα.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Νόρτντζελαντ-Λουντογκόρετς 7-1.

*Η Λουντογκόρετς με νίκη προκρίνεται ως 1η από τον όμιλο. Σε περίπτωση ισοπαλίας χρειάζεται να μη νικήσει η Φενερμπαχτσέ, ενώ σε περίπτωση ήττας θέλει μόνο ήττα της Φενερμπαχτσέ.

*Η Νόρτζελαντ αν δεν ηττηθεί προκρίνεται στην επόμενη φάση. Αν νικήσει τερματίζει 1η στον όμιλο, ενώ αν φέρει ισοπαλία, τότε θέλει να μην κερδίσει η Φενερμπαχτσέ ώστε να βγει και πάλι 1η, διαφορετικά προκρίνεται ως 2η. Σε περίπτωση ήττας χρειάζεται να μην κερδίσει η Φενέρμπαχτσε.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Ντέλεβ στο 90+18’.

Το τρίποντο στο τέλος κατάφερε να πάρει η Λουντογκόρετς χωρίς να πείσει ιδιαίτερα με την εικόνα της. Δέχθηκε έντονη πίεση από τους γηπεδούχους, όμως ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια, διατηρώντας εύκολα το μηδέν παθητικό. Μεσοεπιθετικά βρήκε τρόπο στις καθυστερήσεις να σκοράρει, παίρνοντας το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Να «καθαρίσει» την πρόκριση θέλει, παίρνοντας το τρίποντο, το οποίο θα της εξασφαλίσει μια θέση στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, προέρχεται από σερί τεσσάρων νικών, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις τρεις πρόσφατες. Σκοράρει ασταμάτητα στις αναμετρήσεις της, ειδικά εντός έδρας και αναμένεται σήμερα να πιέσει έντονα από νωρίς, προσπαθώντας να πάρει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα προβάδισμα στο σκορ.

Λουντογκόρετς Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της ΑΒ Κοπεγχάγης με σκορ 1-2, στα πλαίσια του Κυπέλλου Δανίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπάρσλουντ στο 24’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σβένσον με πέναλτι στο 34’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρέρικς στο 88’.

Άνετη επικράτηση και πρόκριση για τη Νόρντζελαντ. Επέβαλλε το ρυθμό της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη μείωσε το ρυθμό της και στα τελευταία λεπτά δέχθηκε εξίσου γκολ.

Την πρόκριση και την 1η θέση του ομίλου κρατάει στα «χέρια» της και σήμερα χρειάζεται να μην ηττηθεί ώστε να εξασφαλίσει την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Είναι σχεδόν βέβαιο πως θα δεχθεί έντονη πίεση από τους γηπεδούχους, όμως μπορεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που θα βρει, ώστε να σκοράρει. Είναι μαχητική, το έχει αποδείξει περίτρανα σε όλες τις αναμετρήσεις της, ενώ προέρχεται από αήττητο σερί πέντε αγώνων, σε όλες τις διοργανώσεις.