* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Σλασκ στα 9 τελευταία μεταξύ τους (6-3-0).

* Στον 1ο γύρο (05/11): Σλασκ – LKS 2-1

LKS ΛΟΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Τσιζ (25’), Ενάλι (35’), Λουκόζεκ (63’), Νασιμέντο (90’), ενώ ο Ραμίρες (85’) μείωσε σε 3-1 για την LKS.

“Ταφόπλακα” η βαριά σαββατιάτικη στο Ζάμπρζε για την LKS, το πάλεψε μετά την αλλαγή προπονητή στα ανοιξιάτικα παιχνίδια, αλλά δεν γλίτωσε την άμεση επιστροφή στη Β’ κατηγορία.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, η LKS απείλησε σε κόρνερ, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος απομάκρυνση για το 1-0. Έχασε νέα ευκαιρία πριν το δεύτερο γκολ της Γκόρνικ από εκπληκτικό ατομικό σλάλομ σε μετάβαση. Συνέχισε να είναι ανταγωνιστική, η δημιουργία της ήταν επαρκής, αλλά όχι και η εκτέλεση. Εκτέθηκε σε μεταβάσεις όμως για να ξεφύγει το σκορ.

“Δεν σκεφτόμαστε το τέλος της σεζόν, αλλά θέλουμε να δουλέψουμε όπως πριν. Θα παρακολουθώ στενά τους παίκτες με το βλέμμα στο μέλλον.” δήλωσε ο κόουτς Ματίσιακ.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο Πιρούλο (εξτρέμ), αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο Ντουρμίσι (αρ. μπακ), ενώ παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μπόμπεκ (κίπερ), Τιτουσκίνας (αρ. μπακ).

LKS ΛΟΤΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-3) από την Ρουχ Χορζόφ. Με Νοβότνι (11’), Βοϊτόβιτς (27’), Φέλικς (75’) προηγήθηκε 0-3 η Ρουχ και οι Εξπόσιτο (86’), Ματσένκο (90+2’) μείωσαν για την Σλασκ.

Συνεχίστηκε η απογοητευτική ανοιξιάτικη πορεία της Σλασκ, το περασμένο Σάββατο χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει σε απόσταση βολής από την κορυφή, την οποία κρατούσε για πολλές εβδομάδες στο κλείσιμο του 2023.

Εν αντιθέσει με τον εκπληκτικό 1ο γύρο, στον οποίο “έκλεψε” πολλά αποτελέσματα, είναι μία από τις χειρότερες ομάδες της λίγκας μέσα στο 2024, με κόντρα τύχη. Με μόλις δύο νίκες σε 11 αναμετρήσεις της Ekstraklasa (2-4-5).

Δεν μπήκε καλά στο ματς με τη μέχρι πρότινος ουραγό, πληγώθηκε η σεταρισμένη της άμυνας για το 0-1 και μία ασυνεννοησία έφερε την ψυχρολουσία του 0-2. Η συνέχεια όμως αποτέλεσε φεστιβάλ μεγάλων χαμένων ευκαιριών για την Σλασκ, από δύο είχε στο κλείσιμο του πρώτου και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Κόντρα στην ροή εκτέθηκε για το 0-3 κι όμως δεν λύγισε. Πίεσε δίχως αύριο στο φινάλε, μείωσε με γκολ & ασίστ του αρχισκόρερ Εξπόσιτο και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλιμάλα έχασε το άχαστο για να σωθεί τουλάχιστον ο πόντος.

“Ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτή η ήττα ήταν απογοητευτική για όλους. Η άνοιξη δεν είναι αυτό που θέλαμε. Όλα εξαρτώνται από εμάς. Από την προσέγγιση, τη νοοτροπία, τη διαχείριση της κατάστασης που βρισκόμαστε. Έχουμε πολλά ακόμα να διεκδικήσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Μαγκιέρα.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει απο τιμωρία ο σημαντικός Σάμιετς-Ταλάρ (μέσος), αλλά συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός στόπερ Πέτκοφ.