25η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα εννέα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Ρεν, έχοντας τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεν – Λιλ 2-2

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Στουρμ Γκρατς, για το Κόνφερενς Λιγκ. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ντέιβιντ (28′, 51′) και Ζέγκροβα (71′).

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ απέκτησε η Λιλ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Στουρμ Γκρατς, στο πρώτο μεταξύ τους για τους “16”, την οποία και συνέτριψε με 0-3.

Μπήκε με στόχο το γρήγορο τέρμα και κατάφερε να το πετύχει στα μέσα του ημιχρόνου, γεγονός που την ανέβασε ψυχολογικά στη συνέχεια. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια διπλασίασε τα τέρματα της με ένα εξαιρετικό τέρμα από τον Ζέγκροβα και παρότι γλίτωσε χάρη στο δοκάρι με τη συμπλήρωση μιας ώρας, λίγο αργότερα έβαλε και το “κερασάκι στην τούρτα”.

Σε τυπική διαδικασία πλέον η ρεβάνς στην έδρα της (14/03). Για την ώρα στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα, όπου την περασμένη αγωνιστική επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά και το εκτός 0-1 επί της Ρεμς. Βρίσκεται έτσι στην πέμπτη θέση, στο -1 από Μονακό και Λανς. Αήττητη στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας επικρατήσει στα 6/8, στα οποία δέχθηκε μόλις δυο γκολ.

Ο Λουζιτανός τεχνικός υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες του Ιβάν Καβαλέιρο, ωστόσο δε λείπουν και πάλι οι απουσίες, με έξι παίκτες να απουσιάζουν λόγω τραυματισμού.

Λιλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (59′, 90′), για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις με τον Γκουιρί.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων πρωταθλήματος για τη Ρεν, στο οποίο και μετρούσε έξι νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Λοριάν, στο μεταξύ τους ντέρμπι, κόντρα στην οποία υπέστη απρόσμενη ήττα με 1-2.

Αν και είχε αρκετές ευκαιρίες, δυσκολεύτηκε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και απειλήσει ιδιαίτερα την εστία. Μετά από ένα “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, η ίδια βρέθηκε πίσω με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς αποτέλεσμα όμως και στο φινάλε δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Μείωσε απλά στις καθυστερήσεις, αλλά ήταν αργά για να ελπίζει σε κάτι περισσότερο.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει στο πρώτο μισό της κατάταξης, έχοντας παράλληλα μια διαφορά πέντε βαθμών από την πρώτη εξάδα, που οδηγεί στην Ευρώπη. Παρέμεινε αλώβητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες και είχε τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

Γνώριμα εδώ και καιρό τα όποια αγωνιστικά προβλήματα, ενώ στο απουσιολόγιο του Στεφάν προστέθηκε και ο Ντεσιρέ Ντουέ, που θα εκτίσει τιμωρία.