* Προημιτελικός ρεβάνς.

* Στο 1ο παιχνίδι (11/04): Άστον Βίλα – Λιλ 2-1 (13’ Γουότκινς, 56’ ΜακΓκιν / Ντιακιτέ 84’)

* Σε περίπτωση νίκης της Λιλ με ένα γκολ διαφορά ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

* Η Λιλ έχει ρεκόρ 2-3-10 απέναντι σε αγγλικές ομάδες, 2-3-3 εντός έδρας.

* Η Άστον Βίλα έχει ρεκόρ 3-2-2 απέναντι σε γαλλικές ομάδες, 0-2-1 εκτός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Άστον Βίλα. Οι Γουότκινς (13’), ΜακΓκιν (56’) έκαναν το 2-0 των Άγγλων και ο Ντιακιτέ (84’) μείωσε για τη Λιλ.

Με γλυκόπικρη γεύση επέστρεψαν από το Μπέρμιγχαμ την περασμένη εβδομάδα οι “λιλουά”, από τη μία έδειξαν ότι μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, από την άλλη δεν πήραν το σκορ που άξιζαν.

Καλύτερη η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα στο Villa Park και την κατοχή είχε (59%) και τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς (1.08 – 1.48 xGoals). Μεγάλο το λάθος στο κόρνερ του 13ου λεπτού, όταν η άμυνά της έχασε τον αντίπαλο “μπόμπερ” για το 1-0, άστοχοι οι επιθετικοί της στους χώρους που βρήκαν στο πρώτο ημίχρονο, νικήθηκαν σε τετ α τετ από το Μαρτίνες.

Περιορίστηκαν οι απειλές των Γάλλων μετά την ανάπαυλα, το ποιοτικότατο τελείωμα του αντίπαλου αρχηγού για το 2-0 έδειχνε να “τελειώνει” το ζευγάρι, αλλά η κεφαλιά του δραστήριου στόπερ τους σε κόρνερ κράτησε ζωντανή την πρόκριση.

Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο, αναβλήθηκε η προγραμματισμένη αναμέτρηση με τη Μονακό ώστε να προετοιμαστεί όσο το δυνατόν καλύτερα για την σημερινή ρεβάνς, στην οποία θα διεκδικήσει την παρθενική της πρόκριση σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

“Έχουμε δείξει ότι μπορούμε να προσαρμοστούμε σε κάθε αντίπαλο. Θα είναι τακτικά δύσκολο, αλλά έχουμε προετοιμαστεί καλά. Τους ξέρουμε, μας ξέρουν. Είμαστε έτοιμοι να κερδίσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Φονσέκα.

Επιπλέον ενημέρωσε ότι ο σημαντικός Ζεγκρόβα (εξτρέμ) θα χάσει την ρεβάνς λόγω προβλήματος που αποκόμισε την περασμένη Πέμπτη. Σταθερά τραυματίες οι αναλώσιμοι Ουμτιτί (στόπερ), Φερνάντες (στόπερ), Ίλιτς (φορ).

ΛΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας

* Σκόρερ 2+ γκολ στα 4/5 εντός έδρας για το Conference League

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Άρσεναλ. Σκορερ των φιλοξενούμενων οι Μπέιλι (84’) και Γουότκινς (87’).

“Κρύα”, αλλά και μαεστρική εκδίκηση από τους “gunners” πήρε την Κυριακή ο Έμερι, κέρδισε πλέον μέσα/έξω την πρώην ομάδα του και την έριξε από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Με 8/11 ίδιους σε σχέση με τον πρώτο προημιτελικό, παρατάχθηκαν οι “villans” στο Emirates και με την εμφάνισή τους φώναξαν ότι έχουν θέση στο επόμενο Champions League. Δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο από την πίεση των Λονδρέζων, κινδύνευσαν σε αρκετές περιπτώσεις (1.45 xGoals), αλλά ο κίπερ Μαρτίνες συνέχισε τις σπουδαίες εμφανίσεις του, με αποκορύφωμα την επέμβαση στο εξ επαφής πλασέ του Τροσάρ.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η Άστον Βίλα ηρέμησε, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα, άρχισε να κυριαρχεί όσο περνούσαν τα λεπτά και σύμφωνα στο μομέντουμ της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα, με τον Μπέιλι να έρχεται “ζεστός” από τον πάγκο. Στην κόντρα ο Γουότκινς έφτασε τα 26 γκολ στην σεζόν για το 0-2, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε γεμάτο δοκάρι.

Μία φορά στην ιστορία της έχει καταφέρει να προκριθεί σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, το 1982 όταν και κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών απέναντι στην Μπάγερν!

“Κερδίσαμε το πρώτο παιχνίδι αλλά αυτό δεν είναι αρκετό. Ξέρουμε ότι θα είναι πολύ δύσκολο, μας έδειξαν την ικανότητά τους. Τώρα είναι η στιγμή να δείξουμε κι εμείς τις δυνατότητές μας. Είμαστε έτοιμοι να παίξουμε και γνωρίζουμε τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Έμερι.

Φρέσκο πρόβλημα ο τραυματισμός του Μορένο (αρ. μπακ) στη γάμπα, έμεινε εκτός, αλλά είναι ξανά διαθέσιμος ο νευραλγικός Λουίζ (μέσος) που ήταν τιμωρημένος την Κυριακή.

Ταξίδεψαν στο Λονδίνο οι Κας (δεξί μπακ), Λενγκλέ (στόπερ) και αναμένεται να είναι ξανά στον πάγκο απόψε. Αντιθέτως οι Μινγκς (στόπερ), Καμαρά (μέσος), Ράμσεϊ (μέσος), Μπουενδία (μέσος) είναι μακροχρόνια τραυματίες.