*2η αγωνιστική του Κλαουσούρα.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο Απερτούρα: Νεκάξα – Λεόν 3-2

ΛΕΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Κρουζ Αζούλ, για το Απερτούρα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 72ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Λεον, με το παιχνίδι κόντρα στη Μασατλάν να οδηγείται σε αναβολή. Ο λόγος, τα βίαια γεγονότα που έλαβαν χώρα στην ευρύτερη περιοχή της Σιναλόα, μετά και τη σύλληψη του βαρόνου ναρκωτικών, Οβίντιο Γκουσμάν. Ρίχνεται λοιπόν απόψε στη μάχη του Κλαουσούρα, με τον Νικολάς Λαρκαμόν να κάνει το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της.

Κινήθηκε στη μετριότητα στο περασμένο Απερτούρα. Η πολύ κακή αμυντική λειτουργία που είχε της στέρησε αρκετούς βαθμούς και το φινάλε της κανονικής διάρκειας τη βρήκε στην 10η θέση με 22 βαθμούς, ούσα σε ισοβαθμία με τις Πουέμπλα και Γουαδαλαχάρα, κόντρα στις οποίες υστερούσε. Εξασφάλισε το εισιτήριο για τα πλέι οφ, όπου στον πρώτο γύρο ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Κρουζ Αζούλ και έμεινε εκτός συνέχειας.

Δεν βρίσκεται στα πλάνα του νέου τεχνικού ο 36χρονος αρχηγός Λουίς Μόντες, αναμένεται να αποτελέσει σύντομα παρελθόν. Όπως όλα δείχνουν θα συνεχίσει στην Έβερτον ντε Βίνια της Χιλής, οπότε και το αποψινό παιχνίδι θα είναι αποχαιρετιστήριο για τον ίδιο.

Λεόν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από την Ατλέτικο Σαν Λουίς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (63′, 67′) και παρότι μείωσε στο 72′ με τον Μονρεάλ, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 89ο λεπτό. Μείωσε και πάλι στις καθυστερήσεις με τον Αραός, για το τελικό αποτέλεσμα.

Με το αριστερό μπήκε στο Κλαουσούρα η Νεκάξα. Στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής, η ομάδα του Βίκτορ Αντρές Λιγίνι υποδέχθηκε την Ατλέτικο Σαν Λουίς, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 2-3. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, ωστόσο η αντίπαλος της αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, με την ίδια να μειώνει δις (1-2 και 2-3 αντίστοιχα).

Τρίτη διαδοχική της ήττα σε επίπεδο πρωταθλήματος, συμπληρώνοντας παράλληλα επτά σερί ματς χωρίς νίκη (0-2-5). Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα, οπότε και ο Λιγίνι θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, έτσι ώστε η ομάδα του να επιστρέψει στις επιτυχίες.