* 19η αγωνιστική

* No Goal τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της ΑΖ. Ο Ριμπέιρο (34’) άνοιξε το σκορ, οι Ολλανδοί έμειναν με 10 παίκτες στο 53ο λεπτό και ο Κράμερ (81’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μπορεί στο πρωτάθλημα να κάνει μεγάλη “κοιλιά”, με αποτέλεσμα να έχει βρεθεί στο -12 από την κορυφή, αλλά η πορεία της στην Ευρώπη ενθουσιάζει!

Την Πέμπτη έκανε το εντός έδρας 3/3 στον όμιλο του Conference League, έφτασε τους 12 πόντους κι εξασφάλισε με στυλ την πρόκριση στα playoffs της διοργάνωσης, όπου είναι υποψήφιος αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Πειστική η νίκη επί της ποιοτικότερης ΑΖ, την οποία εκμηδένισε δημιουργικά (0.16 xGoals). Σε δευτερεύουσα μετάβαση κι από ποιοτική σέντρα του ηγέτη Ζόσουε άνοιξε το σκορ. Ο Πορτογάλος αρχηγός ήταν που έκλεψε μπάλα και κέρδισε την αποβολή του αντίπαλου στόπερ, για να βγάλει την ασίστ με “γλυκιά” σέντρα και στο 2-0!

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την περασμένη Κυριακή πέταξε δύο βαθμούς στο Λοτζ, όπου στο δεύτερο ημίχρονο ξόδεψε ένα τσουβάλι μεγάλες ευκαιρίες, σημάδεψε τέσσερις φορές τα αντίπαλα δοκάρια για να μείνει στο 1-1 με την ουραγό LKS.

Συμπλήρωσαν κάρτες στο Λοτζ οι βασικοί Ελίτιμ (μέσος), Ριμπέιρο (στόπερ) και θα λείψουν σήμερα, αλλά δεν υπάρχει σημαντική απουσία λόγω τραυματισμού.

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σταλ Μιέλετς. Οι Κάλμαν (69’), Κναπ με πέναλτι (80’) σκόραραν για την Κρακόβια, αλλά οι Μεριλουότο (86’), Γκέτινγκερ (87’) ισοφάρισαν για την Σταλ.

Αποτελεί ξεκάθαρα τη μεγάλη απογοήτευση του 1ου γύρου, συμπλήρωσε 8 παιχνίδια δίχως νίκη (0-5-3) στην Ekstraklasa και όλα δείχνουν ότι θα πάει στη χειμερινή διακοπή εντός επικίνδυνης ζώνης και με τον έμπειρο κόουτς Ζιελίνσκι υπό έντονη αμφισβήτηση.

Περίληψη της σεζόν της η ισοπαλία του προηγούμενου Σαββάτου και της αναξιοπιστίας που έχει στο παιχνίδι της ακόμη και υπό ευνοϊκές συνθήκες.

Έχασε τετ α τετ στο ξεκίνημα του αγώνα με την Σταλ, σημάδεψε το δοκάρι ο πολύπειρος Γκλικ σε κόρνερ, λίγο πριν την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δύο μακρινές βολίδες πριν η Κρακόβια προηγηθεί με παλικαρίσιο γκολ του φορ της. Είχε μεγάλη ευκαιρία στον αέρα, μετά το 2-0 από την άσπρη βούλα, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικείμενη επικράτηση, αλλά ισοφαρίστηκε από το πουθενά με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, με τις αμυντικές τοποθετήσεις στα χαμένα.

Σημαντικές οι επιστροφές των Κακαμπάτζε (δεξί μπακ/χαφ), Ρακόζι (μέσος) από τιμωρίες καρτών, ταξιδεύουν στη Βαρσοβία, εν αντιθέσει με τους μακροχρόνια τραυματίες Γιαμπλόνσκι (στόπερ), Ράσμουσεν (μέσος).