*11η αγωνιστική

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας στην παράταση με 2-1 (1-1 κ.δ.) της Στιάρναν. Ο Φινμπόγκασον άνοιξε το σκορ στο 12′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Γκούντλαουγκσον στο 90+4′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιόνασον στο 104′.

Μέχρι την παράταση έφτασε η Ρέικιαβικ για να κάμψει την αντίσταση της Στιαρνάν μεσοβδόμαδα, εξασφαλίζοντας τελικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισλανδίας. Στις 3 Ιουλίου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βίκινγκουρ με φόντο τον μεγάλο τελικό. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάνει το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Φίλκιρ (3-3).

Φτάνοντας τους 11 διατηρείται στο -2 από την πρώτη εξάδα της κατάταξης. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές έχει απολογισμό μία νίκη και τρεις ήττες δίχως να σκοράρει. Η Ρέικιαβικ πανηγύρισε τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες με αντίπαλο τη Βεστμανάεϊαρ (κράτησε το μηδέν στις τρεις).

ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΕΣΤΜΑΝΑΕΪΑΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Κόπαβογκουρ. Τα γκολ πέτυχαν οι Χιάλτεστεντ (7′), Κιάρτανσον (45′) και Φρίντρικσον (50′).

Τέλος σε αρνητικό σερί πέντε ηττών έβαλε η Βεστμανάεϊαρ, πετώντας νοκ άουτ την Κόπαβογκουρ (3-0 εντός) την προηγούμενη βδομάδα. Παρουσιάστηκε καταιγιστική από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, δημιούργησε 22 ευκαιρίες εκ των οποίων οι 13 βρήκαν στόχο! Βρίσκεται στο -2 από τη σημερινή αντίπαλό της στη βαθμολογία Ισλανδίας, δέχτηκε 15 γκολ σε έξι εκτός έδρας αγωνιστικές (1-0-5).

Πανηγύρισε για τελευταία φορά τη νίκη επί της Ρέικιαβικ στις 4 Ιουνίου 2018 (2-0 εντός), έκτοτε σημείωσε έξι σερί ήττες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Στις πέντε δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ.