Λήδα Χούκλη
Ανανεώθηκε:
ακτινογραφία μπάσκετ 12 Απριλίου 2019

5422. ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ – ΜΕΡΚΕΖΕΦΕΝΤΙ ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΙΕΣΙ ΝΤΕΝΙΖΛΙ (13:00)

Σε δύο ματς μέχρι τώρα στη λίγκα η Γκαζιαντέπ έχει προσφέρει ισάριθμα θρίλερ. Πρώτα έχασε με 86-85 εντός έδρας από την Αφιόν και μετά ρέφαρε αυτήν την απρόβλεπτη ήττα της πρεμιέρας με 93-89 στην έδρα της Γιάλοβα. Κοινός παρονομαστής το γεγονός ότι και τα δύο ματς πήγαν σε πολύ ψηλό σκορ.

Η Ντενιζλί έχει ξεκινήσει πολύ καλύτερα του αναμενομένου. Καταρχάς υποχρέωσε την Εφές σε έξτρα πεντάλεπτο παράτασης για να χάσει στην έδρα της πρωταθλήτριας και μετά κέρδισε εντός την πιο έμπειρη Μπούρσα με 74-71. Αρκετά καλή ομάδα και δείχνει διάθεση να παίξει άμυνα.

Δύσκολα θα ανέβει ψηλά το σκορ, καλή επιλογή μοιάζει να είναι το under 158.5 στο 1.90.

5413. ΑΝΔΟΡΑ – ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (13:30)

Περισσότερα για το Ανδόρα – Γκραν Κανάρια εδώ.

5414. ΜΟΥΡΘΙΑ – ΜΠΙΛΜΠΑΟ (13:30, COSMOTE SPORT 4)

Πισωγύρισμα στην ανοδική πορεία της Μούρθια ήταν η εντός έδρας ήττα από τη Μάλαγα με 84-79. Μετά την ήττα της πρεμιέρας είχε δύο νίκες σε ισάριθμα ματς, αλλά επέστρεψε στις ήττες και μάλιστα μέσα στο σπίτι της. Ο Τέιλορ είχε 20 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ. Η κατάσταση ανατράπηκε εις βάρος της στην τελευταία περίοδο.

Η Μπιλμπάο δεν μπόρεσε να προβάλει σοβαρή αντίσταση στην Μπαρτσελόνα και έχασε με 84-68 εντός έδρας. Σε τέσσερα ματς έχει ισάριθμες ήττες η ομάδα του Μουμπρού. Έχει πάντως τη στήριξη της διοίκησης.

Δεν θα ανοίξει πολύ το σκορ. Θα προτιμήσουμε το under 164.5 στους συνολικούς πόντους του αγώνα, αφού οι 8.5 πόντοι στο χάντικαπ είναι πονηρό όριο.

5381. ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ – ΑΣΤΑΝΑ (14:30)

Πολύ κακή η Νίζνι στην πρεμιέρα της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχασε εντός έδρας και με κάτω τα χέρια με 79-62 από τη Μάλαγα, ούσα κάκιστη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Για τη VTB έχει δώσει ένα ματς και το έχασε με 20 πόντους διαφορά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η Αστάνα έκανε την τεράστια έκπληξη και κέρδισε στην Αγία Πετρούπολη τη Ζενίτ με 83-69. Η ομάδα από το Καζακστάν παίζει εντός συνόρων δίχως αντίπαλο, αλλά στη VTB έχει ρόλο κομπάρσου και η νίκη επί μίας ομάδας επιπέδου Ευρωλίγκας για οκτάδα, συνιστά τεράστια επιτυχία.

Δείχνει σε καλύτερη κατάσταση στην παρούσα φάση η Αστάνα.

5423. ΓΙΑΛΟΒΑ ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΙΕΣΠΟΡ – ΑΦΙΟΝ ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΙΕΣΙ (15:30)

Η νεοφώτιστη Γιάλοβα δεν τα πάει και άσχημα στην αρχή της χρονιάς. Μπορεί να έχει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς, σε αμφότερες όμως τις περιπτώσεις πάλεψε μέχρι το φινάλε και έχασε στις λεπτομέρειες. Πρώτα έχασε με 86-85 στην έδρα της Μπούρσα, ενώ μετά έχασε εντός με 93-89 από την Γκαζιαντέπ.

Η Αφιόν έκανε θετική εκκίνηση, αφού κέρδισε στην πρεμιέρα με 86-85 στην έδρα της Γκαζιαντέπ. Ακολούθησε όμως απότομη προσγείωση με την εντός έδρας ήττα με 90-61 από την Τουρκ Τέλεκομ. Πρέπει να βρει σταθερότητα.

Ώρα πρώτης νίκης για τη Γιάλοβα, πονηρό όμως το χάντικαπ των 5.5 πόντων. Θέλει προσοχή.

5327. ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΓΚ (16:00)

Πέρσι έχασε το φάιναλ φορ για μία νίκη, φέτος έχει ξεκινήσει με δύο ήττες στην Ευρωλίγκα. Η Μπάγερν έχασε εντός έδρας με 80-72 μετά την ήττα στον πόντο από τη Μακάμπι. Η ομάδα του Τρινκιέρι έχει χάσει ήδη κι ένα ματς στην Ευρωλίγκα κι έχει κάνει ένα μουδιασμένο ξεκίνημα. Παραμένουν και επηρεάζουν οι απουσίες των Τζέντοβιτς, Λούτσιτς, Ζίπσερ και Ραντόσεβιτς.

Η Μπραουνσβάιγκ κέρδισε με το ευρύ 97-77 την Γκέτινγκεν εντός έδρας και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Δεν έχει ξεκινήσει άσχημα. Τα φαντάσματα θα παίξουν ελεύθερα καθώς δεν έχουν να χάσουν κάτι.

Θα παίξει χαλαρά η Μπραουνσβάιγκ, δεν θα το ζορίσει και η Μπάγερν, πάμε προς το over 163.5 στο 1.95.

5328. ΣΚΑΪΛΑΪΝΕΡΣ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΤΑΟΥΕΡΣ (16:00)

Τεράστια πρόκριση για την ομάδα της Φρανκφούρτης. Κέρδισε με 75-67 για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Γερμανίας, την ισχυρή Όλντενμπουργκ και πέρασε στα προημιτελικά. Έδειξε ότι συνήλθε από τη συντριβή στο Βερολίνο από την Άλμπα.

Το Αμβούργο στον αντίποδα έχασε από την Μπαϊρόιτ στην ίδια φάση του Κυπέλλου εκτός έδρας με 93-84 και αποκλείστηκε. Σε πέντε επίσημα ματς έχει ισάριθμες ήττες και πλέον υπάρχει έντονος προβληματισμός σε μία χρονιά που ξεκίνησε με πολλές φιλοδοξίες.

Στους 5.5 πόντους το χάντικαπ με φαβορί το Αμβούργο κι εμείς θα στηρίξουμε το αουτσάιντερ στον άσσο με χάντικαπ.

5329. ΜΙΤΕΛΝΤΟΪΤΣΕΡ – ΚΡΑΪΛΣΧΑΪΜ ΜΕΡΛΙΝΣ (16:00)

Τελείωσε η πορεία της στο Κύπελλο πολύ νωρίς. Η Μιτελντόιτσερ έχασε με 97-78 στην έδρα της Βούρτσμπουργκ, δίχως να μπορέσει να φανεί ανταγωνιστική. Στο πρωτάθλημα πάντως έχει κάνει ήδη μία νίκη σε δύο ματς, αυτή εκτός έδρας επί της Μπραουνσβάιγκ με 106-101 στην παράταση.

Η Κραϊλσχάιμ πήρε τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, αφού κέρδισε στην παράταση με 65-63 τη Λούντβιγκσμπουργκ. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι κράτησε την αντίπαλό της πολύ χαμηλά, στους 53 πόντους στην κανονική περίοδο και 63 συνολικά. Στη μοναδική της έξοδο μέχρι τώρα έχασε στις λεπτομέρειες από την Όλντενμπουργκ.

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι, είναι πιο κοντά στη νίκη, είναι όμως ύπουλο το όριο των 4.5 πόντων.

5333. ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (17:00, ERT3)

Κάνει πρεμιέρα ο Ηρακλής στο πρωτάθλημα. Ο Γηραιός έχασε τον Χάνλαν και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να βγει νέος ηγέτης. Εξαιρετική προσθήκη ο Έλστον Τέρνερ που έκανε πέρσι καλή χρονιά με τον ΠΑΟΚ. Στις τελευταίες επτά εντός έδρας πρεμιέρας, η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη μετρούν ισάριθμες νίκες. Τελευταία προσθήκη ο Τράβις Ντάνιελς, αλλά και ο Κουζέλογλου.

Το Περιστέρι έχασε στην πρεμιέρα του και μάλιστα εντός έδρας με 88-81 από τον Προμηθέα. Ο Μίλερ είχε 17, ενώ Κατσίβελης και Μπράουν πρόσθεσαν από 13 πόντους. Καλή παρουσία είχε και ο ΜακΚρί αλλά υπάρχουν ακόμη πράγματα που πρέπει να βελτιωθούν. Απών ο τραυματίας Χάγκινς.

Αγχωμένος ο Ηρακλής, το ίδιο και το Περιστέρι που δεν θέλει δεύτερη σερί ήττα, πάμε με το under 158.5 στους συνολικούς πόντους του αγώνα.

5334. ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (17:00)

Περισσότερα για το Κολοσσός Ρόδου – Απόλλων Πάτρας εδώ.

5382. ΚΑΛΕΒ – ΕΝΙΣΕΪ (17:00)

H Κάλεβ μετρά τέσσερις ήττες στη σειρά, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει βγάλει πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Πρώτα έχασε από τη Ζενίτ για τη VTB, ακολούθησε το ντέρμπι για τη λετονική λίγκα με τη Ρίγα, μετά έχασε εντός από τη Σάρατοφ με 97-93 για να ηττηθεί και στη Γαλλία από το Στρασβούργο στο καλάθι. Με εξαίρεση το ματς με τη Ζενίτ όλα τα άλλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Η Ενισέι έχασε εντός από τη Χάποελ Χάιφα για το Fiba Europe Cup me 85-80. Αυτό είναι και το πρώτο δείγμα γραφής που έχουμε από αυτήν μέχρι τώρα. Πάντως έδειξε ότι θέλει να πηγαίνει τα παιχνίδια της σε υψηλό τέμπο.

Ώρα να επιστρέψει στις νίκες η Κάλεβ. Στο 1.70 πληρώνει ο καθαρός άσος.

5383. ΑΒΤΟΝΤΟΡ ΣΑΡΑΤΟΦ – ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (17:30)

Με το δεξί μπήκε στη νέα λίγκα η Σάρατοφ καθώς κέρδισε με 97-93 στην έδρα της Κάλεβ. Όπως είδαμε και στα φιλικά μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη μόνο όταν η ίδια σκοράρει πολύ, καθώς για άμυνα δεν υπάρχει και πολύ διάθεση.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν μετά την ήττα της πρεμιέρας στο Καζάν από την Ούνικς, κέρδισε εντός έδρας με 92-87 την Τσμόκι Μίνσκ εντός έδρας. Δυσκολεύτηκε ξανά καθώς είναι εμφανές ότι δεν παίζει άμυνα και δέχεται εύκολους πόντους.

Σε υψηλό τέμπο βλέπουμε να πηγαίνει το παιχνίδι, έχει λογική το over 173.5.

5415. ΜΠΕΤΙΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (18:00)

Δεν είναι καθόλου καλά η Μπέτις. Μετά τη νίκη της πρεμιέρας με 102-98 στην παράταση κόντρα στην Ανδόρα ακολούθησαν τρεις ήττες, όλες με διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων. Στο τελευταίο παιχνίδι διασύρθηκε με 97-65 στην έδρα της νεοφώτιστης Μπεογκράν. Αν συνεχίσει έτσι ο Πλάθα θα βρεθεί σε δύσκολη θέση.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε στο Μόναχο την Μπάγερν με 80-72. Μετά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στον τελικό του Σούπερ Καπ, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν έχει ήττα σε επτά ματς που έχει δώσει. Θα μπει σε ροτέισον ο Σάρας αφού ακολουθεί διαβολοβδομάδα στην Ευρωλίγκα. Εκτός είναι ο Σανλί.

Η διαφορά εξαρτάται από τα κέφια της Μπάρτσα, δεν θα ασχοληθούμε.

5402. ΒΑΡΕΖΕ – ΜΙΛΑΝΟ (18:00)

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στην Μπρέσια, η Βαρέζε διασύρθηκε στη Μπολόνια από την πρωταθλήτρια Βίρτους με 97-56. Μπορεί η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι μεγάλη, αλλά σε κάθε περίπτωση διαφορά 41 πόντων σε αυτό το επίπεδο δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη και προκαλεί ποικίλες αντιδράσεις και ανησυχίες.

Το Μιλάνο είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα αφού κέρδισε την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ, έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας και την Μπασκόνια στη Βιτόρια με 78-64. Εντός συνόρων έχει δύο νίκες σε ισάριθμα ματς, αμφότερες με διψήφιες διαφορές.

Στους 11.5 πόντους το χάντικαπ, εξαρτώνται όμως όλα από τις ορέξεις της Μιλάνο.

5424. ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (18:00, COSMOTE SPORT 8)

Περισσότερα για το Αναντολού Εφές – Καρσίγιακα εδώ.

5403. ΒΕΝΕΤΣΙΑ – ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (18:30)

Περισσότερα για το Βενέτσια – Βίρτους Μπολόνια εδώ.

5330. ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (19:00)

Δεν πατάει καλά εντός συνόρων φέτος η ομάδα του Τζον Πάτρικ. Μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με 1-1 και αποκλεισμός στο Κύπελλο με 65-63 την παράταση από την Κραϊλσχάιμ. Στο Τσάμπιονς Λιγκ όμως κατάφερε να κερδίσει τη Σάσαρι με 94-81 βρίσκοντας γρήγορο ρυθμό.

Η Άλμπα δεν μπορεί φέτος να σταθεί στην Ευρωλίγκα. Στη μετά Ρενέσες εποχή δείχνει εμφανείς αδυναμίες. Έχασε εντός έδρας από τη Βιλερμπάν με 81-77. Εντός συνόρων της βγήκε η ψυχή για να κερδίσει στην παράταση 83-80 τη Βόννη και να περάσει στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Σοβαρή η απουσία του Έρικσον.

Δύσκολο ματς για στοίχημα. Αμφότερες ψάχνονται και δεν θα εμπλακούμε.

5404. ΝΤΙΝΑΜΟ ΣΑΣΑΡΙ – ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (19:00)

Δεν έχει ξεκινήσει καλά η χρονιά για τη Σάσαρι. Κέρδισε με το ζόρι εντός έδρας το Πέζαρο με 75-73, έχασε μετά στο Μπρίντιζι με 89-80 δείχνοντας φοβερές αδυναμίες στην άμυνα, για να χάσει εύκολα με 94-81 στη Γερμανία από τη Λούντιβγκσμπουργκ για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρέτζιο Εμίλια κέρδισε εντός έδρας με 102-90 τη Νάπολι και έχει κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Οι φίλοι των ρετζιάνι δεν θα μπορούσαν να περιμένουν κάτι καλύτερο από το 2/2 μετά και την εκτός έδρας νίκη στη Μπολόνια επί της Φορτιτούντο με 81-80.

Θέλει ένα ξέσπασμα η Σάσαρι, η Ρέτζιο δεν είναι δα και φόβητρο, οι γηπεδούχοι μπορούν να καλύψουν το χάντικαπ των 4.5 πόντων, πρώτη ήττα για τους φιλοξενούμενους.

5416. ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (19:30, COSMOTE SPORT 4)

Είναι ακόμη ασταθής στην εποχή Πεναρόγια η Βαλένθια. Σε τέσσερα ματς πρωταθλήματος έχει δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Στο τελευταίο ματς κέρδισε με 76-70 στη Σαραγόσα. Σε αυτό το ματς ήταν αρκετά σοβαρή, αλλά έχει πολλά να βελτιώσει μέχρι να ξεκινήσει σε 10 μέρες και το Eurocup. Σημαντικές οι απουσίες των Τόμπεϊ, Φαν Ρόσομ και Πρέπελιτς.

Η Ρεάλ γνώρισε την πρώτη της ήττα στη σεζόν και αυτό συνέβη στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ηττήθηκε με 74-68 από τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που επιθετικά κλειδώθηκε από την ομάδα του Μπαρτζώκα. Παραμένουν εκτός οι Ράντολφ και Τόμπκινς από την αρχή της χρονιάς.

Πιστεύουμε ότι η Ρεάλ θα περάσει πιο εύκολα από τη Βαλένθια απ’ ότι δείχνει το χάντικαπ των 4.5 πόντων. Κοιτάμε στο διπλό.

5405. ΚΟΥΟΡΕ ΝΑΠΟΛΙ – ΤΡΕΒΙΖΟ  ΓΙΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΙ (19:30)

Ζόρια έχει η μεγάλη κατηγορία για τη Νάπολι. Σε δύο ματς μέχρι τώρα έχει ισάριθμες ήττες. Πρώτα έχασε από το Μιλάνο με 73-63 και μετά με 102-90 στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια. Δεν έχει κάνει πάντως άσχημες εμφανίσεις, αλλά πρέπει να βρει νίκες εντός έδρας αν θέλει να μείνει στην κατηγορία.

Η Τρεβίζο έχει ξεκινήσει ιδανικά τη χρονιά. Οι τρεβιζάνοι έχουν δύο νίκες στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς. Κέρδισαν στην έδρα της Τορτόνα, ακολούθησε η εντός έδρας επικράτηση κόντρα στη Βενέτσια με 80-76 σε ένα μεγάλο ντέρμπι και ακολούθησε το 91-85 επί της VEF Ρίγα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Μπορεί έστω να παλέψει το ματς η Νάπολι. Με +5,5 στο πλευρό της πάμε με τον άσσο στο χάντικαπ στο 1.80.

5335. ΛΑΥΡΙΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (20:00, ERT3)

Περισσότερα για το Λαύριο – Ολυμπιακός εδώ.

5425. ΜΠΟΥΓΙΟΥΚΤΣΕΚΜΕΤΣΕ – ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (20:15)

Η Μπουγιούκ έχει ξεκινήσει με φιλοσοφία run and gun και μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Πρώτα έχασε με 95-87 από τη Γαλατά εντός έδρας και μετά στο ταξίδι της στην Προύσα με 98-87 από την Τόφας. Σε δύο ματς δηλαδή έχει σχεδόν δεχτεί 200 πόντους και έτσι δεν μπορεί να πάει πουθενά.

Η Τουρκ Τέλεκομ έχασε στην πρεμιέρα από την Τόφας με 74-72, αλλά έβγαλε άμεση αντίδραση. Εξαιρετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στην άμυνα και νίκη με 90-61 στην έδρα της Αφιόν. Είναι ομάδα για οκτάδα, πρέπει να βρει σταθερότητα.

Σε υψηλό τέμπο το ματς, μπορεί να ξεπεράσει το σύνολο των πόντων το όριο των 159.5 πόντων.

5406. ΤΡΙΕΣΤΕ – ΤΖΕΡΜΑΝΙ ΜΠΡΕΣΙΑ ΛΕΟΝΕΣΑ (20:30)

Δύο δείγματα έχουμε από την Τριέστε, ένα εντός και ένα εκτός έδρας. Μέσα στο σπίτι της εμφανίστηκε αρκετά δυνατή και κέρδισε την ανώτερη, ποιοτικά, Μπρίντιζι με 84-82 στην παράταση, αλλά εκτός έχασε σχετικά εύκολα με 74-61 από την Πέζαρο που δεν είναι δα και κάτι ιδιαίτερο.

Η Μπρέσια έχει κάνει άσχημη εκκίνηση στο πρωτάθλημα. Οι μπρεσιάνι έχασαν στην έδρα της Βαρέζε με 75-72 και αν αυτό ήταν κάπως αποδεκτό, η εντός έδρας ήττα από τη νεοφώτιστη Τορτόνα ήρθε σαν σοκ. Το τελικό 77-79 έφερε αρκετή γκρίνια και μούρμουρα.

Καλύτερα να μην μπλέξουμε. Η Μπρέσια ψάχνει την πρώτη της νίκη, δεν πείθει όμως, αλλά και η Τριέστε δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

5417. ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ  – ΟΜΠΡΑΝΤΟΙΡΟ (21:00)

Δεν είναι καθόλου καλά η Μπασκόνια. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχασε με 78-64 στην έδρα της από τη Μιλάνο. Αυτή τη στιγμή οι Βάσκοι μετρούν τέσσερις ήττες στη σειρά, δύο στο πρωτάθλημα και δύο στην Ευρωλίγκα και αν δεν αλλάξει κάτι σύντομα, τότε μπορεί να έχουμε εξελίξεις. Εκτός παραμένει ο Πίτερς.

Η Ομπραντόιρο πήρε ένα σημαντικό ματς για την παραμονή, με 93-81 εντός έδρας τη Φουενλαμπράδα. Στα πρώτα τέσσερα ματς έχει δύο νίκες, αμφότερες εντός έδρας και δύο ήττες στις εξόδους της.

Μία καλή Μπασκόνια θα μπορούσε να καλύψει τους 8.5 πόντους, όμως δεν είναι σε καλή κατάσταση και θα απέχουμε.

5407. ΦΟΡΤΙΤΟΥΝΤΟ ΜΠΟΛΟΝΙΑ – ΠΕΖΑΡΟ (21:45)

Η Φορτιτούντο έχει πολλές αγωνιστικές αδυναμίες. Έχασε εντός από τη Ρετζιάνα με 81-80 και ακολούθησε το ευρύ 94-78 από την Κρεμόνα εκτός έδρας. Ο Ρέπεσα είναι παρελθόν, ενώ ο αντικαταστάτης Μαρτίνο τόνισε ότι πρέπει να επανέλθει στην ομάδα του «το πνεύμα της θυσίας».

Καλά έχει ξεκινήσει το Πέζαρο. Πρώτα έχασε στην έδρα της ισχυρής Σάσαρι με 75-73 στις λεπτομέρειες και στο πρώτο ματς στην έδρα του κατάφερε να κερδίσει με 74-61 την Τριέστε. Ομάδα που αγαπά την άμυνα και δείχνει αρκετά σκληρή στην εκκίνηση της λίγκας.

Περίεργο ματς διότι είναι γρίφος η κατάσταση των γηπεδούχων. Θα απέχουμε.