19η αγωνιστική

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Νόρντζελαντ – Κοπεγχάγη 2-2

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μάτσον (54′), Κλάεσον (63′) και Ελιουνούσι (87′).

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα η Κοπεγχάγη. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-3. Σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και παρότι τα βρήκε σκούρα μέχρι την ανάπαυλα, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ανέβασε στροφές και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της.

Πρώτη νίκη μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα (0-1-2), για την ώρα βρίσκεται στην τρίτη θέση και έχει την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι στο -1 από την κορυφή. Πανηγύρισε πέντε νίκες στα εννέα εντός της στη διοργάνωση, στα οποία είχε ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Γέλερτ και είναι στην αποστολή.

Κοπεγχάγη Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχεται γκολ στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 44ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Βίλαντσεν (45’+2), Σιέλντερουπ (60′) και Φρέσε (86′). Δέχθηκε τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή με το δεξί για τη Νόρντζελαντ, μετά και τη χειμερινή διακοπή του πρωτάθλημα. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ υποδέχθηκε τη Λίνγκμπι, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Αν και ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή, όμως ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα και παίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή. Στο φινάλε δέχθηκε απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη στιγμή που έχει μείνει στο -10 από την κορυφή, καλείται να δώσει συνέχεια τώρα στις επιτυχίες, έτσι ώστε να μην απομακρυνθεί περισσότερο στην πορεία. Πανηγύρισε ένα διπλό στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας ακόμη από τρεις ισοπαλίες και ήττες.