* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Δίχως ισοπαλία στα 9 τελευταία μεταξύ τους (4-0-5).

*  Στον 1ο γύρο (10/01): Φενέρμπαχτσε – Κόνιασπορ 7-1

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σίβασπορ. Ο Μανάι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 86ο λεπτό.

Πικρό το ταξίδι του προηγούμενου Σαββάτου στην Σεβάστεια, δεν ήταν χειρότερη των αντιπάλων, αλλά δεν γλίτωσε την 3η ήττα στα 4 τελευταία παιχνίδια της. Παρά το αρνητικό σερί όμως διατηρήθηκε στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και συνεχίζει να κρατά την τύχη στα χέρια της.

Είχε την επιθετική πρωτοβουλία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (63% κατοχή) κι έβγαλε σχεδόν όλο το παιχνίδι δίχως απειλές για την εστία της. Λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι πριν την ανάπαυλα, δεν εξαργύρωσε ένα καλό 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και στο φινάλε δέχθηκε το γκολ από το πουθενά, με σουτ εκτός περιοχής που πέρασε από πολλά σώματα.

Η νέα ήττα έφερε νέα αλλαγή στον πάγκο της, λύθηκε η συνεργασία με τον κόουτς Ομέροβιτς που ανέλαβε στις 16 Ιανουαρίου, με τον Αλί Τσαμνταλί να τον διαδέχεται.

Πρωτάρης σε πάγκους ο 40χρονος γερμανοθρεμένος, ξεκίνησε την σεζόν ως τεχνικός διευθυντής της ομάδας, ενώ ως ποδοσφαιριστής υπήρξε αρχηγός της Κόνιασπορ με 185 συμμετοχές και το 2017 σήκωσε το Κύπελλο.

Για το ντεμπούτο του δεν μπορεί να υπολογίζει στους Ετέμι (εξτρέμ), Σαμπού (φορ) που συμπλήρωσαν κάρτες και στους τραυματίες Μερτ (στόπερ), Σουμπασί (αρ. μπακ), Μορένο (εξτρέμ), Μπόατενγκ (μέσος). Επιστρέφουν όμως από τιμωρία οι βασικοί των τελευταίων εβδομάδων Χαντέμπε (στόπερ), Γιαζγκιλί (στόπερ/μπακ).

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 10/13 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μπεσίκτας. Στο 25’ αποβλήθηκε ο Αλ Μουσράτι της Μπεσίκτας και οι Μπατσουαγί (30’), Καχβετσί (69’) σκόραραν για τη Φενέρ. Ο Τοσούν (82’) μείωσε για την Μπεσίκτας.

Διόλου πειστική η εμφάνιση στο ντέρμπι του προηγούμενου Σαββάτου, επέστρεψε στις νίκες, αλλά το πρωτάθλημα μοιάζει χαμένο μετά την γκέλα στην Σεβάστεια, αφού η Γαλατασαράι δεν σταματάει πουθενά κι από χθες βρέθηκε ξανά στο +7.

Μπήκε καλά στο ντέρμπι, απείλησε σε τρεις περιπτώσεις στο πρώτο 20λεπτο, πριν αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα χάρη σε απρόσεκτο μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή. Ποιοτική η συνεργασία Τάντιτς-Μπατσουαγί για το 1-0, αλλά η Μπεσίκτας των 10 παικτών απείλησε με ισοφάριση λίγο πριν και λίγο μετά την ανάπαυλα.

Δεν κατάφερε να κυριαρχήσει με παίκτη παραπάνω η ομάδα του Καρτάλ, δεν δημιούργησε ιδιαίτερα μέχρι να βρει το δεύτερο γκολ και το φινάλε το έζησε με πολύ σασπένς μετά τη μείωση των φιλοξενούμενων.

Υπάρχει απογοήτευση στον οργανισμό αφού όλα δείχνουν ότι η πρωταθληματική “ξηρασία” θα φτάσει τα 11+ χρόνια, αλλά οφείλει να περάσει από το Ικόνιο για να πάει με μαθηματικές πιθανότητες στο ντέρμπι κορυφής σε 13 ημέρες.

Με 22 ποδοσφαιριστές αναχώρησε η αποστολή, εκτός έμειναν οι Αζίζ (στόπερ), Μπονούτσι (στόπερ), Οστερβέλντε (αρ. μπακ), Πέρες (στόπερ), Γιουκσέκ (μέσος), Κεντ (εξτρέμ).