*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονπελιέ – Κλερμόν 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 32′ με τον Κεϊτά, δεχόμενη την ισοφάριση στο 85ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Κλερμόν, μετά και την ήττα με 0-3 από την Τουλούζ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, στην έδρα της οποίας απέσπασε ένα βαθμό, μετά και το τελικό 1-1.

Εκμεταλλεύτηκε το εκτεταμένο ροτέισον των πρωταθλητών και τους περιόρισε σημαντικά, αποφεύγοντας τις επικίνδυνες καταστάσεις μέχρι την ανάπαυλα. Παράλληλα, στάθηκε τυχερή για να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη αξιόλογη στιγμή της, στο μισάωρο, με τη μπάλα να κοντράρει πριν καταλήξει στα δίχτυα. Όπως ήταν φυσικό, δέχθηκε αρκετή πίεση μετά την ανάπαυλα και παρότι γλίτωσε χάρη στο δοκάρι στο 59′, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση προς το φινάλε.

Κάπως έτσι, διατηρείται σταθερά ουραγός στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει 21 βαθμούς, με μια νίκη στις δέκα τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος. Στο -7 η διαφορά που έχει από τη ζώνη σωτηρίας, έξι στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Επικράτησε μια φορά στα οκτώ τελευταία εντός της (1-3-4).

Εξέτισε την τιμωρία του ο Ρασάνι και βρίσκεται στην αποστολή, την ώρα που θα μείνει εκτός για τον ίδιο λόγο ο αμυντικός Κάουφρις. Στα “πιτς” βρίσκονται οι Κονατέ, Γκοναλόν, Μαμπρούκ, Μπερκάνι και Αλεβινά.

Κλερμόν Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Σαβανιέρ στο 55ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 90′ με τον Καραμό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μονπελιέ, μετά και το εκτός 0-2 κόντρα στη Χάβρη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε τη Λοριάν, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Δεν έπεισε με την παρουσία της στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δυσκολεύτηκε να βρει χώρους και να απειλήσει. Αντιθέτως, δέχθηκε αρκετές φάσεις, χωρίς ωστόσο να το “πληρώσει”. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ήταν πολύ πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Άνοιξε το ματς στη συνέχεια, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως ήταν αυτή που χαμογέλασα στο φινάλε, καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά και “κλείδωσε” το τρίποντο.

Έφτασε έτσι τις τρεις νίκες στις τέσσερις τελευταίες στροφές (3-0-1), έχοντας προηγηθεί εκείνη στην έδρα της Νις (1-2). Απέκτησε έτσι διαφορά έξι βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο δε μπορεί να νιώθει ακόμη ασφαλής, με έξι παιχνίδια να απομένουν μέχρι το φινάλε. Πανηγύρισε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της.

Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, υπολογίζονται και πάλι οι Ισιαγκά Σιλά και Μπουμπακάρ Κουγιατέ από τον προπονητή τους. Αντιθέτως, εκτός έμειναν οι Σεντ-Λους, Φαγιάντ, Γκουεγκίν και Αλ Ταμάρι, ενώ δεν κλήθηκε ο Φαλαγέ Σακό.