* 3η αγωνιστική

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν τελευταία πριν από ακριβώς μια δεκαετία, πάλι για το Λιμπερταδόρες, αλλά σε φάση νοκ άουτ. Η Ρίβερ Πλέιτ πέτυχε δύο νίκες, με 3-1 εκτός και με 2-0 εντός.

* Η Λιμπερτάδ χρησιμοποιεί ως έδρα το “Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο”, μια και το γήπεδό της δεν πληροί τις προδιαγραφές της Conmebol.

✅ Δείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι του πάμε στοίχημα

ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 εντός την Τρινιντένσε για το πρωτάθλημα. Σημείωσε από ένα γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου με τους Καβαγέρο (14’) και Μελγκαρέχο (58’).

Πρωτοπόρος στο Απερτούρα, πέρασε και το εμπόδιο της Τρινιντένσε με αρκετά μεγάλη ευκολία. Στο πρωτάθλημα παραμένει αήττητη, το να χάσει την πρώτη θέση πλέον αδύνατον μπορεί να μην είναι, θα αποτελέσει όμως έκπληξη πρώτου μεγέθους.

Την ενδιαφέρει να προχωρήσει και στο Λιμπερταδόρες, μίνιμουμ απαίτηση να περάσει από τον όμιλο, ασχέτως αν βρίσκεται μαζί με Νασιονάλ Μοντεβιδέο και Λιμπερτάδ. Έχασε στην πρεμιέρα εκτός από τους Ουρουγουανούς, έκανε το αυτονόητο επικρατώντας της Τάτσιρα εντός με 3-0 και τώρα υποδέχεται τη Ρίβερ Πλέιτ με μια σκέψη. Να πάρει κάτι απέναντι στο θεωρητικό φαβορί για την πρώτη θέση.

Λιμπερτάδ Στατιστικά

* Αήττητη στα 5 τελευταία, κέρδισε τα 4, σε όλα είχε προβάδισμα από το ημίχρονο.

* Στα 4 τελευταία παιχνίδια της έχει δεχτεί μόλις 1 γκολ, από τη Νασιονάλ Ασουνσιόν, αυτό ήταν το μοναδικό παιχνίδι που δεν κέρδισε.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 2-3 από την Μπόκα Τζούνιορς στην ουδέτερη Κόρδοβα στη φάση των “8” του Κόπα ντε λα Λίγκα. Προηγήθηκε με τον Μπόρχα μόλις στο 10’, δέχτηκε ανατροπή από τα γκολ των Μερεντιέλ (45’+1, 67’) και Καβάνι (62’), μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Ντίας (90’+7).

Αποκλεισμός που πόνεσε πολύ από το Κόπα ντε λα Λίγκα. Ο λόγος είναι ξεκάθαρα ότι προήλθε από τη μεγάλη αντίπαλο, την Μπόκα. Και το έκανε ακόμα χειρότερο το γεγονός ότι προηγήθηκε ενώ στο 1-1 της ακυρώθηκε γκολ μέσω VAR, το οποίο θεώρησε πως η μπάλα δεν πέρασε εξ ολοκλήρου τη γραμμή.

Ψάχνει το “φάρμακο” στο Λιμπερταδόρες, για να μπορέσει να το ξεπεράσει χρειάζεται τη νίκη στην Παραγουάη. Κυρίως τη χρειάζεται ο κόουτς Ντεμιτσέλις ο οποίος βρέθηκε ακόμα περισσότερο στο στόχαστρο, πλέον και από μερίδα κόσμου της ομάδας, η οποία του καταλογίζει ότι μετά το πρωτάθλημα της περσινής σεζόν έχει μόνο αποτυχίες.

Συνεχίζει με τα ίδια προβλήματα, τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερη επίπτωση πλέον.

Ρίβερ Πλέιτ Στατιστικά

* Χωρίς ισοπαλία στα 9 τελευταία, επιμέρους απολογισμός 6-0-3.

* Μέσα στο 2024 εκτός έδρας έχει χάσει μόνο 1 φορά από την Ουρακάν με 1-0 για το Κόπα ντε λα Λίγκα.