39η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Σαραγόσα – Κάντιθ 0-2

ΚΑΝΤΙΘ

Εξακολουθεί να έχει έφεση στις ισοπαλίες από τα τέλη Μάρτη η Κάντιθ, παραχωρώντας ακόμη μια με την Αλμπαθέτε 1-1 εκτός έδρας. Ισορροπημένο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του, με λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, έμεινε πίσω με αυστηρό πέναλτι στο 40’ (1-0), με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι) έφερε το ματς στην ισορροπία πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο (1-1 στο 45’+1’). Στην επανάληψη δεν έγινε κάτι που να αξίζει αναφοράς, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο φινάλε με το βαθμό.

Τρίτη σερί ισοπαλία για την Κάντιθ μετά απ’ αυτές που προηγήθηκε με τις Σπόρτινγκ Χιχόν (0-0 εντός έδρας) και Βαγιαδολίδ (1-1 εκτός έδρας), έφθασε τις έξι στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές, όπου αγνοεί τη νίκη (0-6-1), οπισθοχωρώντας στην έβδομη θέση με 60 πόντους, με νίκη σήμερα θα περάσει ξανά στις θέσεις των πλέι οφ και πιο συγκεκριμένα στην τέταρτη. Εντός έδρας μετράει απολογισμό εννιά νίκες, εννιά ισοπαλίες και μια ήττα με 22-9 τέρματα. Εξέτισε ο Γκαρίδο (Μέσος, 34, 2), συμπλήρωσε κάρτες ο Ολιβάν (Αμυντικός, 15, 0), νοκ άουτ τέθηκε ο Σάλβι (Μέσος, 35, 4). Επιστρέφουν οι Κεσόγεβιτς (Αμυντικός, 25, 2) και Αλβάρο Γκαρθία (Μέσος, 31, 8).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλμπαθέτε.

Στατιστικό: Under 2.5 τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.(Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Κάντιθ – Σαραγόσα παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Από την άλλη πλευρά, η Σαραγόσα πήρε ακόμη μια πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με το οριακό 2-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν εντός έδρας. Πραγματοποίησε ονειρικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 12’ (1-0) και διπλασίασε τα τέρματά της στο 28’ (2-0). Στην επανάληψη αμύνθηκε με στόχο να κρατήσει το προβάδισμα, δέχθηκε πίεση και αρκετές φάσεις από την αντίπαλο, η μείωση ήρθε νωρίς στο 53’ (2-1), ενώ στη συνέχεια κάλλιστα θα μπορούσε να ισοφαριστεί, με την αντίπαλο να έχει δοκάρι στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σαραγόσα, μετά την ισοπαλία με τη Ρέους (1-1 εκτός έδρας), επέκτεινε το αήττητο σερί της στις τρεις αγωνιστικές (2-1-0), μετρώντας μια ήττα στις έξι πρόσφατες αναμετρήσεις της (4-1-1). Ανέβηκε στην τέταρτη θέση και στους 62 πόντους, στο +2 απ’ την έβδομη θέση, που δεν οδηγεί στα πλέι οφ. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες με 24-25 τέρματα, πέτυχε τουλάχιστον ένα γκολ στις εννιά πρόσφατες εξόδους της. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Γκρίπο (Αμυντικός, 22, 3), Μπενίτο (Αμυντικός, 26, 0) και Ογαρζούν (Επιθετικός, 17, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Σαραγόσα 2-1 επί της Σπόρτινγκ Χιχόν.

Στατιστικό: Από G/G και 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα