* 15η αγωνιστική.

* Η Ιντερνασιονάλ κέρδισε τα 4 τελευταία μεταξύ τους, από 2 εντός-εκτός.

* Η Ιντερνασιονάλ πέτυχε πρώτη γκολ στα 8/10 τελευταία μεταξύ τους, είχε προβάδισμα στο ημίχρονο στα 4/5 πιο πρόσφατα.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας εδώ!

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Φλουμινένσε εκτός με 1-1. Προηγήθηκε με τον Γκόμες (40’), ισοφαρίστηκε από τον Γκάνσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+4).

Έφυγε με το βαθμό από το “Μαρακανά” σε ένα παιχνίδι που διεξάχθηκε υπό μη ευνοϊκές συνθήκες για την ίδια. Αφενός επειδή είχε πολλές και πολύ σημαντικές απουσίες, αφετέρου επειδή βρήκε την αντίπαλο με νέο τεχνικό στον πάγκο και εντελώς αλλαγμένο αγωνιστικό πλάνο. Υπό αυτήν την έννοια, η ισοπαλία ήταν μάλλον καλό αποτέλεσμα.

Κρατιέται έστω και με δυσκολία στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας, ειδικά τώρα που βρίσκεται σε καλή κατάσταση, κατ’ ομολογία του ίδιου του κόουτς Κοουδέτ, ο οποίος είπε ότι η ομάδα του είναι κουρασμένη και δεν έχει εναλλακτικές για να μπορεί να δώσει χρόνο ξεκούρασης στους βασικούς του. Από αυτήν την άποψη, ο Αργεντινός το μόνο που θέλει, είναι η διατήρηση της βαθμολογικής της θέσης, όσο τουλάχιστον συνεχίζει να έχει τόσο σημαντικές ελλείψεις.

Το άσχημο είναι ότι δεν προβλέπεται χαλάρωση του προγράμματος. Σε δύο μέρες από το παιχνίδι με τη Βάσκο ακολουθεί πολύ δύσκολη εκτός έδρας αποστολή με την Μπραγκαντίνο και στη συνέχεια ματς κυπέλλου με τη Ζουβεντούδε. Κι όλα αυτά σε διάστημα περίπου μιας εβδομάδας.

Με σημαντικές επιστροφές, αμφίβολος ο φορ Βαλένσια που επέστρεψε από το Κόπα Αμέρικα.

Ιντερνασιονάλ Στατιστικά

* Στα 9 τελευταία μετράει 7 under 2,5, τρέχει μίνι σερί με 2 ισοπαλίες με ακριβές σκορ 1-1.

* Στα 4 τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος μετράει μόνο 1 νίκη, με 1-0 εντός επί της Κορίνθιανς.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-0 της Φορταλέζα εντός με τα γκολ των Καρβάλιο (45’+3) και Βεχέτι (63’). Η αντίπαλος έπαιζε με δέκα από το 39’ λόγω αποβολής του εξτρέμ Έρκουλες.

Πολύτιμο “τρίποντο” απέναντι σε μια πολύ δύσκολη αντίπαλο. Καλύτερη από την αρχή του αγώνα ήταν, όμως το αποτέλεσμα το χρωστάει πολύ και στο αριθμητικό πλεονέκτημα που εξασφάλισε από νωρίς, πριν την κόκκινη στον Έρκουλες είχε υπεροχή αλλά δεν την αξιοποιούσε, μετά το συγκεκριμένο γεγονός απέκτησε εκτός των άλλων και μεγαλύτερη πίστη στη νίκη.

Την έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, όμως η διαφορά της είναι πολύ μικρή, κάτω από μια νίκη. Πλέον ωστόσο υπάρχει ηθικό στην ομάδα, βρίσκεται σε καλό μομέντουμ και αγωνιστικά και αυτός είναι ένας συνδυασμός που καλείται να συνεχίσει να τον εκμεταλλεύεται.

Αρχίζουν να υπάρχουν σκέψεις παραμονής του Πάιβα από τη διοίκηση, ο υπηρεσιακός τεχνικός δεν έχει κερδίσει ακόμα την εμπιστοσύνη του κόσμου, όμως αποτελεί μια φτηνή και προς το παρόν αποτελεσματική λύση. “Το πηγαίνουμε μέρα με τη μέρα, κάνουμε επαφές με προπονητές αλλά όλα είναι στο μυαλό μας, θέλουμε να πάρουμε τη σωστή απόφαση που θα ωφελήσει την ομάδα” δήλωσε ο πρόεδρος Πεδρίνιο.

Σημαντικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο σπουδαίος χαφ Παγέ.