*Νότιος όμιλος.

*Μόλις μία φορά έχει κερδίσει την Ηλιούπολη η Παναχαϊκή στα έξι παιχνίδια που περιλαμβάνει η μεταξύ τους προϊστορία (2-3-1). Τελευταία μεταξύ τους αναμέτρηση χρονολογείται το 2009.

*5/6 μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη με 0-1 επί του Ολυμπιακού Β την περασμένη αγωνιστική. Αποτέλεσμα που για να έρθει, χρειάστηκε σε μεγάλο βαθμό η τύχη και ο κίπερ Περιστερίδης που κυριολεκτικά κατέβασε ρολά. Σχεδόν σε όλο το ματς έπαιξε αμυντικά και περίμενε την στιγμή της, αρκέστηκε δηλαδή σε αντεπιθέσεις ή σε απειλές από στημένες φάσεις. Στο 37′ ο κίπερ της απέκρουσε πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο ίδιος και οκτώ λεπτά μετά πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Ανάλογο σκηνικό και στην επανάληψη, γλίτωσε μεταξύ άλλων από δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Ηλιούπολη που σε αυτό το πρώτο κομμάτι της σεζόν, φανερώνει στοιχεία μαχητικότητας και πάθους, με τα οποία έχει συλλέξει τους περισσότερους βαθμούς της ως τώρα. Παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία ματς (1-2-0), χωρίς μάλιστα να έχει δεχθεί γκολ σε αυτό το διάστημα! Τραυματίστηκε και θα λείψει ο Βασιλείου, για δεύτερο εκτός λόγω τραυματισμού ο Δημητριάδης, σταθερά στα πιτς ο Ματσούκας.

Ηλιούπολη Στατιστικά

*5/6 επίσημα παιχνίδια της για φέτος έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Προηγούμενο ματς: Έδειξε αρκετά καλά πράγματα στο εντός έδρας παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και περιορίστηκε στο 0-0. Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, απώλεσε ορισμένες καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, χωρίς παράλληλα να απειληθεί στο ελάχιστο αμυντικά. Κάπως πιο ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, με την ίδια να εξακολουθεί πάντως να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Προς το τέλος, έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής.

Έβγαλε δύσκολο πρόγραμμα χωρίς να χάσει η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου (2-2-0) και ήδη με το «καλημέρα» δείχνει τις διαθέσεις της αναφορικά με τους στόχους της την φετινή σεζόν. Βελτιωμένη και αμυντικά στα τελευταία δύο ματς, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό και ενώ στα προηγούμενα ματς είχε δεχτεί γκολ σταθερά. Τιμωρημένος ο χαφ Λινάρδος, που αποβλήθηκε στο ματς με τον Απόλλωνα. Τραυματίες οι Νιλτίνιο και Μυτίδης, θα απουσιάσουν αμφότεροι.