*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ασίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Σε συνολικά πέντε αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Αυστραλία είναι αήττητη (3-2-0), χωρίς μάλιστα να έχει δεχτεί γκολ!

ΗΑΕ

Δεν μπορεί να είναι κανείς ικανοποιημένος απ’ την εικόνα των ΗΑΕ στον πρώτο αγώνα της νοκ-άουτ φάσης του Κυπέλλου Ασίας. Είναι η διοργανώτρια και θα έπρεπε να είναι περισσότερο πειστική, πόσο μάλλον απ’ τη στιγμή που απέναντι της ήρθε μια ομάδα χαμηλότερης δυναμικής, όπως το Κιργιστάν. Προηγήθηκε δύο φορές η ομάδα του Τζακερόνι μέχρι το 64’, ωστόσο ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και χρειάστηκε την παράταση. Εκεί ήταν λιγάκι αγχωμένη, τελικά βρήκε τρίτο γκολ στο 103’ με πέναλτι και πήρε την πρόκριση με 3-2, παρότι δεν ικανοποίησε κανέναν.

Οι διοργανωτές εξασφάλισαν την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του ομίλου με πέντε πόντους, έναν παραπάνω από τις Ταϊλάνδη και Μπαχρέιν. «Είμαι υποχρεωμένος να παρατάξω την ομάδα με επιθετικές διαθέσεις, αφού αισθάνομαι ότι έχω υποχρέωση απέναντι στον λαό αυτής της χώρας. Επίσης, αυτά είναι χαρακτηριστικά των περισσότερων παικτών μου. Είναι αλήθεια ότι αμυντικά δεν έχουμε κάνει αυτά που θέλαμε», είπε ο κόουτς Τζακερόνι, που είδε την ομάδα του να δέχεται γκολ τρία απ’ τα τέσσερα ματς. Χάνει τη συνέχεια του τουρνουά ο αμυντικός Μουμπάρακ, τιμωρημένος είναι ο μέσος Έσμαελ.

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στην παράταση 3-2 επί του Κιργιστάν. Στο 2-2 το 90λεπτο.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα 3/4 παιχνίδια των ΗΑΕ στη διοργάνωση (δες το στην Betshop).

Το ΗΑΕ – Αυστραλία παίζει στην Betshop

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Θα πρέπει να ανεβάσει κατά πολύ το επίπεδο απόδοσης της η Αυστραλία αν θέλει να φτάσει εκ νέου στην κορυφή. Ήταν τραγική και κόντρα στο Ουζμπεκιστάν τη Δευτέρα στη φάση των «16», σ’ ένα ματς όπου γενικά το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό. Οι Ουζμπέκοι έκλεισαν πολύ καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους, οι Αυστραλοί είχαν ναι μεν την πρωτοβουλία, όμως δεν έβγαλαν ούτε μισή σοβαρή φάση, μοιραία το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Ούτε εκεί άλλαξε κάτι, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, εκεί όπου «μίλησε» ο γκολκίπερ Ράιαν για τα «καγκουρό». Με δύο αποκρούσεις ο πορτιέρε της Μπράιτον έκρινε το τελικό 4-2 υπέρ της Αυστραλίας.

«Αυτά τα επιπλέον λεπτά της παράτασης και τα πέναλτι θα δώσουν ψυχολογία στους παίκτες μου. Ξέρουμε ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα», είπε ο κόουτς Άρνολντ. Η κάτοχος του τελευταίου τροπαίου θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της, με πρώτο στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά. Δεν ξεκίνησε καλά στον όμιλο, χάνοντας στην πρεμιέρα από την Ιορδανία, αλλά ακολούθησαν δύο νίκες με Παλαιστίνη και Συρία που της χάρισαν την πρόκριση. Σημαντική απουσία ο μέσος Ρόγκιτς, όμως επιστρέφουν οι Λέκι (επιθετικός) και Ναμπούτ (εξτρέμ).

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στα πέναλτι επί του Ουζμπεκιστάν. Στο 0-0 το 90λεπτο και η παράταση.

Στατιστικό: Μετρά 3/4 NG στη διοργάνωση.