* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Σε ουδέτερο γήπεδο στο Δουβλίνο.

* Αήττητη η Κορκ στα 8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους (5-3-0).

* Στο Κύπελλο (21/08): Κορκ – Γουότερφορντ 3-0

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1 στην παράταση) επί της Κομπ Ράμπλερς. Ο Κάφλαν (47’) άνοιξε το σκορ για τη Γουότερφορντ, ο ΜακΚέβιτ (88’) ισοφάρισε για την Κομπ και ο Φίλιπς έκρινε το ζευγάρι με γκολ στο 100’.

Με δραματικό τρόπο κέρδισε τον τελικό των playoffs ανόδου στη Β’ κατηγορία η Γουότερφορντ και σήμερα θα διεκδικήσει ξανά (όπως πέρσι) την επιστροφή της στα “σαλόνια” της Ιρλανδίας μετά από δύο χρόνια απουσίας.

Ήταν από το ξεκίνημα της σεζόν η 2η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, τερμάτισε στο -20 από την κορυφή, αλλά στο +10 από τους έτερους διεκδικητές. Παραδόξως με καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή στα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Στον πρώτο γύρο των playoffs απέκλεισε την 5η Άθλοουν Τάουν με ισοπαλία (1-1) εκτός και νίκη (3-1) στην εντός έδρας ρεβάνς.

Το περασμένο Σάββατο χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Κομπ Ράμπλερς. Προηγήθηκε με βαθιά μπαλιά μετάβασης στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον Κάφλαν να φτάνει τα 35 γκολ σε 36 συμμετοχές! Ισοφαρίστηκε σε ένα από τα φορτώματα των τελευταίων λεπτών και στο έξτρα ημίωρο οι δύο ομάδες αντάλλαξαν μεγάλες χαμένες ευκαιρίες πριν το καθοριστικό κόρνερ για το 2-1.

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εκτός έδρας

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Μποέμιανς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Γκραντ (12’), Αφολάμπι (45+1’, 57’), ενώ το 3-0 έγινε με αυτογκόλ (51’).

Αδιάφορο βαθμολογικά το παιχνίδι της προηγούμενης Παρασκευής, αφού είχε επιβεβαιωθεί εδώ και εβδομάδες η συμμετοχή των “επαναστατών” στα μπαράζ παραμονής. Σταθερά στην προτελευταία θέση της Πρέμιερ για μήνες, με μεγάλη αδυναμία μακριά από το νότιο λιμάνι (2-3-13).

Πήγε δίχως νεύρο, δίχως κίνητρο στο Δουβλίνο η Κορκ και υπέστη την 5η ήττα στα 6 τελευταία ταξίδια της, σε όλες δέχθηκε 2+ γκολ. Έκλεισε την σεζόν με ρεκόρ 1-1-6, από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά κέρδισε μόνο την Γιου Σι Ντι (0-2), απέναντι στην υποβιβασμένη σκόραρε τα μοναδικά της γκολ στο ίδιο διάστημα.