Αγώνας εξ αναβολής

Σε προηγούμενους γύρους: Γουέστερν Γιουνάιτεντ – Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ 1-3, Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ – Γουέστερν Γιουνάιτεντ 4-3

*Το παιχνίδι διεξάγεται σε ουδέτερο έδαφος, στην Μελβούρνη

*Τρεις σερί νίκες της Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα, τέσσερις σε έξι επισκέψεις συνολικά.

Δείτε όλους τους αγώνες στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, με δύο γκολ που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο από τον Μπάλαρντ στο 51ο λεπτό και το δεύτερο από τον Θεοχάρους στο 80’.

Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχασε 0-2 εντός έδρας από την πρωταθλήτρια Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, αν και στάθηκε αρκετά καλά και ανταγωνιστικά. Άλλωστε αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από πέντε αγώνες που ήταν αήττητη εντός στα προηγούμενα παιχνίδια της, δίνοντας και τέλος στο καλύτερο της σερί στη σεζόν.

Βέβαια βαθμολογικά δεν έχει κανέναν απολύτως στόχο. Ίσως το μοναδικό της κίνητρο να είναι η αποφυγή της τελευταίας θέσης του βαθμολογικού πίνακα, μία ντροπιαστική θέση για μία ομάδα που πρόπερσι πήρε τον τίτλο.

Συνεχίζει να έχει αρκετές σημαντικές απώλειες παικτών, με κυριότερη όλων του πρώτου της σκόρερ, Μπότιτς.

Γουέστερν Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*6/8 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*13/20 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΔΕΛΑΪΔΑ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Μακάρθουρ, αν και προηγήθηκε με τον Ιρανκουντούρα στο 20ο λεπτό. Και μάλιστα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 73’, αλλά ακόμη και από 10 παίκτες δέχθηκε δύο γκολ στο 84’ από τον Πιόλ και στο 88’ από τον Σμιθ. Παρόλα αυτά θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ έπιασε πέναλτι του Ιρακουντούρα στο 97’!

Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πετύχει τέταρτη σερί νίκη, αν και πλησίασε αρκετά κοντά σε αυτή, ενώ θα μπορούσε και απλά να μην χάσει, όπως τελικά συνέβη, με 1-2 εντός έδρας από την Μακάρθουρ.

Ακόμη και με αυτή την ήττα, είναι στο -6 από την έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αν κερδίσει σήμερα, θα πλησιάσει στο -3, σε απόσταση βολής, βάσει νικών και διαφοράς τερμάτων.

Είναι λογικό να υπάρχει αισιοδοξία και πίστη πώς μπορεί να έρθει η νίκη, αφού έχει κερδίσει τα δύο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της και έχει καλή παράδοση με αυτή την αντίπαλο.