*2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τη σεζόν 2013-2014 για την ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ, με την Μπενφίκα να περνάει στον τελικό (νίκη 2-1 εντός, 0-0 εκτός) και να χάνει το τρόπαιο στα πέναλτι απ’ τη Σεβίλλη.

*Η Γιουβεντους “τρέχει” ρεκόρ 7-1-1 εντός έδρας με πορτογαλικές ομάδες, η μοναδική ήττα ήρθε απ’ τη Μπενφίκα.

*Η Μπενφίκα έχει κερδίσει τις 4/6 φορές που συναντήθηκε με την Γιουβέντους (4-1-1).

*Στο 3-1-11 ο απολογισμός της Μπενφίκα σε ιταλικό έδαφος.

*Η Γιουβέντους δεν έχει φέρει “Χ” στα 18 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ (13-0-5).

*Η Μπενφίκα είναι αήττητη στις πέντε πρόσφατες εξόδους της στο Τσάμπιονς Λιγκ (3-2-0), στις τρεις εξ αυτών κράτησε ανέπαφη την εστία της.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σαλερνιτάνα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18’, δέχθηκε το 0-2 με πέναλτι στο 45’+5’, η Γιουβέντους μείωσε με τον Μπρέμερ στο 51’, έφερε το ματς με τον Μπονούτσι στο 90’+3’ μετά από χαμένο πέναλτι. Ακυρώθηκε γκολ της Γιουβέντους στο 90’+5’ μετά από χρήση VAR. Τρεις οι αποβολές στις καθυστερήσεις, δύο για τη Γιουβέντους, μία για τη Σαλερνιτάνα.

Η ισοπαλία είναι το πιο αγαπημένο της αποτέλεσμα στο ξεκίνημα της Serie A, την περασμένη Κυριακή παραχώρησε ακόμη μία, αυτή τη φορά με τη Σαλερνιτάνα εντός έδρας. Δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, υπέπεσε και σε πέναλτι, το ημίχρονο έκλεισε στο 0-2 για την αντίπαλο. Αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους, μείωσε σε 1-2, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις μετά από χαμένο πέναλτι και δύο λεπτά αργότερα έκανε την ανατροπή, αλλά το γκολ του Μίλικ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα να υπάρξει σύρραξη και πολλά νεύρα στο φινάλε με τέσσερις αποβολές (τρεις για τη Γιουβέντους, η μία στον Αλέγκρι). Δίκαια “φωνάζουν” στη “Γηραιά Κυρία”, υπήρξε βίντεο με τον Καντρέβα να καλύπτει τον Μπονούτσι που συμμετείχε στη φάση.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τη Φιορεντίνα, αυτό ήταν το τέταρτο “Χ” σε έξι αγωνιστικές, παρέμεινε αήττητη και με ρεκόρ 2-4-0 βρίσκεται στο -4 απ’ την κορυφή.

Σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Γιουβέντους έπαιξε στην πρεμιέρα με το φαβορί του ομίλου και γνώρισε την ήττα με 2-1 απ’ την Παρί Σεν Ζερμέν. Έδειξε φοβισμένη στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 22’, αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, μείωσε σε 2-1, είχε και ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Μίλικ.

“Η Μπενφίκα έχει ευρωπαϊκή εμπειρία, διαθέτει πολύ καλούς παίκτες, είναι επιθετική ομάδα. Θα είναι ένα σημαντικό παιχνίδι αλλά όχι καθοριστικό. Θα πρέπει να παίξουμε ομαδικά, στην Ευρώπη το παραμικρό λάθος το πληρώνεις ακριβά”, είπε ο κόουτς Αλέγκρι.

Παραμένουν εκτός οι Λοκατέλι, Πογκμπά, Ραμπιό και Κιέζα, νέα απώλεια ο μπακ Άλεξ Σάντρο. Επιστρέφει ο Ντι Μαρία, αγώνα δρόμου για να μπει στην αποστολή κάνει ο Τσέζνι. Ο Αλέγκρι φαίνεται πως θα διατηρήσει το σύστημα με τους τρεις στόπερ. Μπαίνει στην τριάδα της άμυνας ο Ντανίλο, ο ΜακΚένι θα αντικαταστήσει τον Ραμπιό στα χαφ και ο Μίλικ θα βρεθεί στο πλάι του Βλάχοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Φαμαλικάο. Πήρε τη νίκη με γκολ του Ράφα Σίλβα στο 63’, τελείωσε το ματς με παίκτη παραπάνω στο φινάλε (αποβολή για τη Φαμαλικάο στο 90’+7’).

Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της στα εγχώρια, πηγαίνει από νίκη σε νίκη, το περασμένο Σάββατο παρότι συνάντησε δυσκολίες πέρασε με το διπλό από την έδρα της Φαμαλικάο. Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, απείλησε σε 3-4 περιπτώσεις, δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία και πήγε με το 0-0 στην ανάπαυλα. Πιο απειλητική και στο δεύτερο 45λεπτο, βρήκε τον τρόπο να μπει σε θέση οδηγού, διαχειρίστηκε έκτοτε άψογα την κατάσταση και έφυγε με το διπλο.

Αλάνθαστη μέχρι στιγμής η Μπενφίκα, έκανε το 6/6 εντός συνόρων και αν προστεθούν και οι νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ “τρέχει” νικηφόρο σερί έντεκα αγώνων. Φιγουράρει στην κορυφή της Πριμέιρα Λίγκα, είναι στο +2 απ’ τη Μπράγκα και στο +3 απ’ την Πόρτο.

Όσον αφορά τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ, η ομάδα του Σμιντ ξεκίνησε με το “δεξί” τον όμιλο επικρατώντας στην πρεμιέρα με 2-0 της Μακάμπι Χάιφα στη Λισαβόνα. Δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της αντιπάλου. Βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο μέρος και μέσα σε έξι λεπτά “καθάρισε” το ματς. Πηγαίνει στο Τορίνο με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και με στόχο να αποφύγει την ήττα, που θα τη διατηρήσει τουλάχιστον στο +3 απ’ τη Γιουβέντους.

“Όταν παίζεις στη Γιουβέντους δεν είσαι ποτέ το φαβορί. Θέλουμε να είμαστε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση για να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε. Και αν δεν είναι δυνατόν να κερδίσουμε, να πάρουμε τουλάχιστον τον βαθμό”, είπε ο κόουτς Σμιντ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, παραμένουν τραυματίες οι στόπερ Μοράτο, Βερίσιμο και Βίκτορ, στο πλάι του Οταμέντι θα βρεθεί ξανά ο 18χρονος Αντόνιο Σίλβα. Δεν πειράζει το σύστημα ο Σμιντ, συνεχίζει με 4-2-3-1, επανέρχονται στην ενδεκάδα ο χαφ Ζοάο Μάριο και ο φορ Ράμος, αμφότεροι ήταν τιμωρημένοι στο πρωτάθλημα.