ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Ισόπαλη 1-1 με την Σίριους στην Ουψάλα αναδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Γιόνσεπινγκ. Δεν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, κινδύνεψε σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά έδειξε ψυχραιμία στην άμυνα. Στην επανάληψη, άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού (0-1 στο 61’), ήταν κοντά στο να πάρει τη νίκη, δέχθηκε αρκετή πίεση στο φινάλε και τελικά η κατάσταση ισορροπήθηκε στο 88’ της συνάντησης, δεχόμενη την ισοφάριση. «Φτάσαμε στην πηγή και δεν ήπιαμε νερό και ο βαθμός είναι παρόλα αυτά καλό αποτέλεσμα», τόνισε ο Τέλιν.

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη, μετά την βαριά ήττα που υπέστη από την Νόρκεπινγκ (3-0 εκτός έδρας). Πραγματοποιεί πολύ καλή σεζόν προς το παρόν, ούσα στη δέκατη θέση με οκτώ πόντους, στο -3 από μπαράζ παραμονής και υποβιβασμό. Ο στόχος της άλλωστε από το ξεκίνημα είναι η γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής. Εξέτισε ο Φέντριχ (Μέσος, 4, 0), δεν υπάρχουν προβλήματα για τον Τέλιν. Μια νίκη και μια ισοπαλία ο μέχρι στιγμής εντός έδρας απολογισμός.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σίριους.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΑΦΚ ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Στην ανωτερότητα της Χάμαρμπι υποκλίθηκε η ΑΦΚ Εσκιλστούνα, γνωρίζοντας την βαριά ήττα 4-0 στην Στοκχόλμη. Σε παθητικό ρόλο από την αρχή του αγώνα, γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις και την έβγαλε καθαρή στο πρώτο μέρος. Αποδόθηκε δικαιοσύνη στην επανάληψη, έμεινε πίσω στο 46’ (1-0), δέχθηκε δεύτερο στο 66’ δύο λεπτά μετά αναγκάστηκε να συνεχίσει με δέκα παίκτες και το έργο της είχε γίνει ακόμη δυσκολότερο. Δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι, με το 3-0 στο 78’ μπήκαν τίτλοι τέλους, για να δεχθεί και τέταρτο τέρμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (91’).

Μετά απ’ αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα η διοίκηση απέλυσε τον βοηθό του Πέλε Όλσον, Γιόχανσον, δίνοντας ένα μήνυμα και στον τεχνικό  της ομάδας ότι αν δεν έρθουν νίκες θα αποτελέσει και αυτός σύντομα παρελθόν. Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ΑΦΚ μετά απ’ αυτή που είχε γνωρίσει από την Έστερσουντ (3-1 εντός έδρας), παρέμεινε η μοναδική ομάδα της Άλσβενσκαν που δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Εξέτισε ο Όχμαν (Αμυντικός, 5, 0), τιμωρημένος ο Ράσκα (Μέσος, 6, 0), για δεύτερο σερί τιμωρημένος ο Μπούγια – Τουράι (Επιθετικός, 5, 23).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Χάμαρμπι.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα έξι φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.