ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Την μεγάλη έκπληξη έκανε την προηγούμενη αγωνιστική η Σούντσβαλ, η οποία πέρασε με το «διπλό» από την Μάλμε με 2-1. Παρά την κακή παράδοση που είχε όποτε ταξίδευε στο Σβέντμπανκ με σούπερ εμφάνιση το σύνολο του Φράντζεν διόρθωσε την ήττα της προηγούμενης αγωνιστική από τη Γκέφλε (2-1 εκτός έδρας). Δεν φοβήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την αντίπαλο της. Προηγήθηκε στο 11’, δεν μπόρεσε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, δεχόμενη την ισοφάριση στο 40’. Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε κάτι συνέχισε να παίζει στα ίσια το ματς και δικαιώθηκε στο 86’ (1-2). Έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα και στόχος τη φετινή σεζόν είναι να εξασφαλιστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα, χωρίς περιπέτειες. Τιμωρημένος για δεύτερο σερί ο Τράνμπεργκ (ΜΕ 2/0), μετά από απόφαση της Ομοσπονδίας.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Από την άλλη πλευρά η Έρεμπρο έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις. Το σύνολο του Άξεν επικράτησε με 2-1 της Γιόνσεπινγκ στην έδρα της, πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα μετά το «διπλό» που έβγαλε στη Χέλσινγκμποργκ (1-3). Ανώτερη στο πρώτο μέρος, δίκαια προηγήθηκε με γκολ στο 22’ (1-0). Το ίδιο έργο στην επανάληψη, έχασε ευκαιρίες, βρήκε γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (94’) και απλά δέχθηκε το 2-1 στο 96’, όταν όλα είχαν τελειώσει. Με το ξεκίνημα που πραγματοποιεί δείχνει ικανή να φτάσει μέχρι και στην καλύτερη πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος. Έχει δύσκολο ωστόσο έργο, καθώς υστερεί σε βάθος ρόστερ από τις υπόλοιπες ομάδες που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν.