*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Τζετζού – Ποχάνγκ Στίλερς 0-2, Ποχάνγκ Στίλερς – Τζετζού Γιουνάιτεντ 1-1

*2-3 γκολ στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΖΕΤΖΟΥ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Τζέονμπουκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού με Αν Τάε-Χίουν, απάντησε άμεσα ο Τζέον Μπίουνγκ-Κουάν (2′). Την ανατροπή έκανε ο Τιάγκο Ορομπό (70′).

Ευτύχησε να προηγηθεί 43” μετά το εναρκτήριο λάκτισμα, ωστόσο τα πανηγύρια της Τζετζού Γιουνάιτεντ κόπηκαν απότομα λίγο πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών στην έδρα της Τζέονμπουκ. Αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 70′ δημιούργησε τρεις ευκαιρίες για να αποφύγει την ήττα, χωρίς αποτέλεσμα.

Μόλις τέσσερις μέρες κράτησε η χαρά της Τζετζού Γιουνάιτεντ για την σπουδαία νίκη επί της Σεούλ, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα, διατηρήθηκε στους 26 βαθμούς και εκτός 6άδας. Επικράτησε για τελευταία φορά της Ποχάνγκ Στίλερς στις 6 Μαΐου 2023 (2-1 εντός), έκτοτε σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΤΖΕΤΖΟΥ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΟΧΑΝΓΚ ΣΤΙΛΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Γκάνγκγουον. Τα γκολ πέτυχαν Ομπερντάν (50′) και Γόον Μιν-Χο (76′).

Άργησε να μπει στο κλίμα της αναμέτρησης με την Γκάνγκγουον, η οποία της δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι της μόλις στο 7′. Η Ποχάνγκ Στίλερς προηγήθηκε κόντρα στη ροή λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησε φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη.

Το εν λόγω αποτέλεσμα της επέτρεψε αφενός να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί που “τρέχει” (3-4-0), αφετέρου να σκαρφαλώσει στην κορυφή του πρωταθλήματος αφήνοντας στο -1 την Γκιμετσέον και στο -2 την Ουλσάν. Στις δέκα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις της γνώρισε μόλις δύο ήττες (έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες).