*14η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Στρανράερ-Φόρφαρ 0-2

*6/7 N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: H Φόρφαρ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Τράναντ, με τέρμα του Άλαν στο 68ο λεπτό.

Η Φόρφαρ επικράτησε 0-1 εκτός έδρας της Τράναντ, ομάδας χαμηλότερης κατηγορίας, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Πάντως στο γήπεδό της έχει τρεις ήττες στους πέντε τελευταίους αγώνες της, μετά το πολύ καλό ξεκίνημα της εκεί.

Πλέον έχει έξι ισοπαλίες, τις περισσότερες στην κατηγορία, αλλά διατηρείται πάντα εκτός τελευταίας θέσης, που οδηγεί στα play off παραμονής, στο +5 από αυτήν, ούσα στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ είναι στο -8 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off ανόδου.

Φόρφαρ Στατιστικά

*6/8 G/G εντός έδρας.

*5/8 over 2,5 εντός έδρας.

ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στρανράερ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Έρντρι, με ένα τέρμα του Γκάλαχερ στο 25ο λεπτό.

Η Στρανράερ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Έρντρι, αλλά για το κύπελλο Σκοτίας, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα της, έβδομη στους 10 τελευταίους αγώνες, διάστημα στο οποίο έχει δύο νίκες, μία εντός και μία εκτός.

Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, αλλά συνεχίζει να βρίσκεται στην έκτη θέση, ελάχιστα πιο κοντά στην πρώτη τετράδα και τα play off ανόδου, παρά στην τελευταία που οδηγεί στα play off παραμονής.