* 19η αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (27/04): Τζιούγκας – Τρανσινβέστ 2-0

ΤΡΑΝΣΙΝΒΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Πανεβέζις. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ντέβενς (12’), Πιλιμπάιτις με πέναλτι (33’) και Σάτο (68’). Στο 61’ αποβλήθηκε ο Τσακαταλούα της Πανεβέζις.

Τη μόλις 2η εντός έδρας νίκη της σεζόν της πέτυχε η Τρανσινβέστ στην εμβόλιμη αγωνιστική και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, μειώνοντας παράλληλα στο -4 από τις θέσεις παραμονής.

Το υψηλό της πρέσινγκ στο ξεκίνημα του αγώνα καρποφόρησε, από κλέψιμο στο build up των αντιπάλων ξεκίνησε η φάση του 1-0. Απείλησε σε τρεις ακόμη περιπτώσεις, είχε και δοκάρι, πριν κερδίσει το πέναλτι για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου απείλησε για πρώτη φορά η Πανεβέζις και σε αναχαίτιση αντεπίθεσης έμεινε με 10 παίκτες στο δεύτερο μέρος. Σε νέα αντεπίθεση η Τρανσινβέστ πέτυχε το τρίτο γκολ.

ΤΡΑΝΣΙΝΒΕΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΖΙΟΥΓΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-4) από την Ζαλγκίρις. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Αντάλ (11’), Φοφανά (45+2’), Γκολουμπίτσκας (70’), ενώ με αυτογκόλ (12’) έγινε το 0-2.

Συνεχίστηκε ο κατήφορος της Τζιούγκας στην εμβόλιμη αγωνιστική, την Τετάρτη συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-2-3) στο πρωτάθλημα, αλλά διατηρήθηκε εντός πρώτης 3αδας.

Ανήμπορη να περιορίσει την επιθετικότητα των πρωτοπόρων, δέχθηκε το πρώτο γκολ σε γεμάτη περιοχή, σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση. Από λάθος κεφαλιά του στόπερ της προέκυψε το αυτογκόλ για το γρήγορο 0-2.

Η Ζαλγκίρις έχασε καθαρή ευκαιρία πριν χτυπήσει κάθετα για το 0-3 στο φινάλε του ημιχρόνου, ενώ η Τζιούγκας ήταν ακίνδυνη μέχρι την ανάπαυλα. Γλίτωσε σε δοκάρι των φιλοξενούμενων πριν δεχτεί και 4ο γκολ με τα στόπερ της να αδρανούν. Πολύ αργά άρχισε να απειλεί πραγματικά η Τζιούγκας, είχε δοκάρι για το γκολ της τιμής.