*Προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Φιορεντίνα – Μπολόνια 2-1

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Μίλαν – Αταλάντα.

*GG & over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Σασουόλο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Πιναμόντι στο 9′. Στο 64′ οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε πέναλτι του Μποναβεντούρα.

Με άδεια χέρια επέστρεψε η Φιορεντίνα από το “MAPEI”, βάζοντας τέλος σε αήττητο σερί οχτώ αναμετρήσεων με απολογισμό 5-3-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε η Σασουόλο, ακυρώθηκε μέσω VAR το 2-0 αυτής στο 48′, προτού ο Μποναβεντούρα νικηθεί από τον Κονσίλι σε εκτέλεση πέναλτι (64′).

Δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με Μαρτίνες Κουάρτα, προτού ο VAR δεν μετρήσει (σ.σ. και πάλι ως οφσάιντ) κι αυτό το γκολ. Η Φιορεντίνα είχε άλλες δύο ευκαιρίες με Μπελτράν (70′) και Ικονέ (90+2′). Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα διατηρήθηκε στην 4η θέση της Σέριε Α με 33 βαθμούς, στο +1 από Μπολόνια και +2 από Αταλάντα.

Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις διατηρείται αήττητη με απολογισμό 5-1-0: Κράτησε το μηδέν στις τρεις, πέτυχε 2+ γκολ στις τέσσερις. Δεν υπάρχουν εκπλήξεις στην αποστολή που επέλεξε ο προπονητής Ιταλιάνο, κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο Κρίστενσεν. Στην κορυφή της επίθεσης ο Νζολά, ανάσες θα πάρει ο Μποναβεντούρα που θα αντικατασταθεί από τον Μπαράκ. Την Κυριακή (14/1) υποδέχεται την Ουντινέζε.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Τζένοα. Ο Γκούντμουντσον άνοιξε το σκορ στο 20′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ντε Σιλβέστρι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δέχτηκε γκολ στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε, από στημένη φάση, η Τζένοα στο “Renato Dall’ Ara”. Πάτησε τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε σε ποσοστό κατοχής μπάλας 78% δημιουργώντας 13 ευκαιρίες, αναγκάζοντας σε κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις τον MVP της αναμέτρησης Μαρτίνεθ, προτού ισοφαρίσει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Λίγο μετά και την ολοκλήρωση των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκούντμουντσον.

Δύο πεταμένοι βαθμοί για την Μπολόνια που διατηρείται ζωντανή στη μάχη της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στις δέκα συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις της επικράτησε μόνο της Σαλερνιτάνα (2-1) στις 10 Δεκεμβρίου (επτά ισοπαλίες, δύο ήττες). Την προηγούμενη σεζόν άλωσε την έδρα της Φιορεντίνα (2-1), αυτή αποτελεί και τη μοναδική νίκη της στις 13 τελευταίες επισκέψεις της (τρεις ισοπαλίες, εννέα ήττες).

“Θέλουμε πάντα να δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας, οι ποδοσφαιριστές βρίσκονται σε καλή κατάσταση”, είπε ο προπονητής Τιάγκο Μότα που δεν άνοιξε τα χαρτιά του. Διαθέσιμος ο Φέργκιουσον, νοκ άουτ τέθηκαν Εντόι και Κάρλσον. Μετακόμισε στην Φροζινόνε ο Μπονιφάτσι (ΑΜ). Την Κυριακή (14/1) φιλοξενείται στην έδρα της Κάλιαρι.