Φάση των “16”

*Μονός αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΒΙΕΡΖΟΝ (Δ’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στην Σταντ Μπορντελέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στο 1ο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με δύο γκολ στο β’ μέρος, για το τελικό 2-1.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από έντεκα αγωνιστικές για την ουραγό Βιερζόν. Είναι η μοναδική ερασιτεχνική ομάδα που βρίσκεται στη φάση των “16” της διοργάνωσης, έχοντας ένα σχετικά εύκολο μονοπάτι για να φτάσει μέχρι εδώ. Η μοναδική ομάδα ανώτερης κατηγορίας που απέκλεισε ήταν η Λε Πι-Εν Βελαΐ της National. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην κανονική διάρκεια, με τη Βιερζόν να παίρνει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. Δύσκολο το σημερινό της έργο απέναντι στην ανώτερη Γκρενόμπλ, αλλά θα το παλέψει.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

ΒΙΕΡΖΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over2.5+g/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-2 απέναντι στη Νιμ, για την περασμένη αγωνιστική της Ligue 2. Κατάφερε να προηγηθεί με την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι (0-1 στο 12′), με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, σπαταλώντας όμως τις όποιες ευκαιρίες δημιουργούσαν. Η Γκρενόμπλ μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 53ο λεπτό, με γκολ του Μπαμπόκ. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με το 0-2 να μένει εύκολα μέχρι τέλους.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Γκρενόμπλ στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την προνομιούχο πρώτη δυάδα και τη 2η Σοσό. Στη φάση των “64” του κυπέλλου ξεπέρασε το εμπόδιο της Νιμ με 1-0, για να αποκλείσει στη συνέχεια την ερασιτεχνική Πλαμπενέκ (0-1)και να πάρει την πρόκριση στη φάση των “16”. Εκτός έδρας μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις δύο πιο πρόσφατες.

Ο Ονιόν ίσως προβεί σε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, με την ομάδα του να θέλει να παραμείνει στο κυνήγι της ανόδου. Σταθερά εκτός οι Ενγκαντό, Μεντί, Περέζ και Στράαλμαν. Τιμωρημένος ο Σμπαΐ.