*Στον πρώτο γύρο: Στουτγκάρδη – Λεβερκούζεν 1-1

*Στο Κύπελλο: Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 3-2

*GG στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Ντόρτμουντ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με Φούλκρουγκ στο 81′, απάντησε ο Στάνισιτς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για άλλη μία φορά η Λεβερκούζεν έφτασε φάτσα με τη διακοπή του σπουδαίου αήττητου σερί της, για άλλη μία φορά το έσωσε με γκολ στις καθυστερήσεις! Το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο σκόραρε με γυριστή κεφαλιά του Στάνισιτς μετά από κόρνερ, αποσπώντας τον βαθμό στην έδρα της Ντόρτμουντ.

Κάπως έτσι η νέα πρωταθλήτρια Γερμανίας διατηρήθηκε αήττητη για 45η αναμέτρηση σε όλες τις διοργανώσεις (38 νίκες, επτά ισοπαλίες), αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Στην Μπουντεσλίγκα έχει ως στόχο να “σπάσει” το ρεκόρ συγκέντρωσης βαθμών της Μπάγερν Μονάχου (91 τη σεζόν 2012/13). Έχει πετύχει οχτώ γκολ στις καθυστερήσεις στο πρωτάθλημα και 15 σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Βιρτς έχει συμμετοχή σε εννέα γκολ σε επτά αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στην Στουτγκάρδη (πέτυχε τέσσερα, μοίρασε πέντε ασίστ). Ποινή τιμωρίας θα εκτίσει ο Τσάκα που συμπλήρωσε κάρτες, σταθερά εκτός Ιγκλέσιας και Χλόζεκ. Εξέτισε ο Αντλί. Τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5) οι “ασπιρίνες” φιλοξενούνται στην έδρα της Ρόμα στον πρώτο ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Βέρντερ Βρέμης. Ο Ντουκς σκόραρε δύο φορές (28′ πεν., 49′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ουντάβ στο 71′.

Έντεκα αγωνιστικές άντεξε το αήττητο σερί της Στουτγκάρδης (9-2-0), έλαβε τέλος στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης την προηγούμενη βδομάδα. Πέρα από τα γκολ των γηπεδούχων δεν απειλήθηκε περαιτέρω, την ώρα που αστόχησε σε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες και για να προηγηθεί, αλλά και για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Παραμένοντας στους 63 βαθμούς το συγκρότημα του Χένες διατηρείται στην 3η θέση της Μπουντεσλίγκα και το +6 από την 5η Ντόρτμουντ. Με δεδομένο πως απομένουν μόλις τέσσερις αγωνιστικές βρίσκεται με το ένα πόδι στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Η Στουτγκάρδη έχει πανηγυρίσει μόλις μία νίκη σε 25 αναμετρήσεις με τη Λεβερκούζεν (έξι ισοπαλίες, 18 ήττες): Τον Απρίλιο 2018 με 1-0 εκτός έδρας. Συνολικά απέναντι σε αυτή έχει απολογισμό 23-22-44 σε όλες τις διοργανώσεις. Συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες ο Στίλερ και θα απουσιάσει, σταθερά εκτός αποστολής τρεις ποδοσφαιριστές.