*Τελευταίος γύρος των πλέι οφ για μια θέση στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ την επόμενη σεζόν. Διπλοί αγώνες, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισόπαλου σκορ και στα δύο παιχνίδια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς: Χόνκα – Βάασα 0-1

*Στην κανονική διάρκεια: Βάασα – Χόνκα 0-0 και Χόνκα – Βάασα 1-0

*Στα πλέι οφ: Χόνκα – Βάασα 0-3

*Τα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-1 της Χόνκα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 85′ με τον Μάικλ.

Έπαιξε πολύ έξυπνα στην έδρα της Χόνκα και έχοντας ως προίκα την ασύλληπτη φόρμα στην οποία βρίσκεται, πήρε αποτέλεσμα που την στέλνει με το ενάμιση πόδι στην Ευρώπη. Ασταμάτητη εδώ και ένα τρίμηνο, ισοφάρισε το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών στην ιστορία της κατηγορίας και έχει μόλις μία ισοπαλία στα 15 τελευταία παιχνίδια (14-1-0)! Ενδεικτικό το γεγονός πως ξεκίνησε από την μέση της βαθμολογίας έχοντας φτάσει μάλιστα και προτελευταία σε κάποιο σημείο, αλλά κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση και στο -4 από τις δύο πρωτοπόρους. Εκτός οι Γιέσκε και Μουλτάνεν.

Βάασα Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*Βρέθηκε να προηγείται στα 6/8 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΧΟΝΚΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο την Βάασα εντός έδρας και ηττήθηκε με 0-1.

Μπορεί να ήρθε με φόρα, ύστερα από την εντυπωσιακή πρόκριση με 5-0 επί της Ούλου, ωστόσο τα βρήκε σκούρα απέναντι στην φορμαρισμένη Βάασα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και έχασε στις λεπτομέρειες, καλείται να ξεπεράσει τον εαυτό της και να γίνει η πρώτη ομάδα που κερδίζει την Βάασα από τον Ιούλιο και μετά. Ικανοποιημένος παρά το αποτέλεσμα δήλωσε ο τεχνικός Βάσαρα. Μακροχρόνιος ο μέσος Βουτιλάινεν.