*Ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άρης 2-0

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Νις στα πλέι οφ τη διοργάνωσης.

*Ο Άρης πανηγύρισε δύο νίκες στις ισάριθμες προηγούμενες αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες από το Ισραήλ. Την σεζόν 1994/95 αντιμετώπισε την Χάποελ Μπερ Σεβά επικρατώντας 3-1 εντός και 2-1 εκτός έδρας.

*Έντεκα αναμετρήσεις με ομάδες από την Ελλάδα και απολογισμό 8-0-3 μετράει η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

*Ο διαιτητής Τζον Μπιτόν σφύριξε 41 αναμετρήσεις την προηγούμενη σεζόν βγάζοντας από την τσέπη του συνολικά 152 κίτρινες κάρτες (3,7 ανά παιχνίδι) και δύο απευθείας κόκκινες. Παράλληλα καταλόγισε πέναλτι 16 φορές.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΑΡΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Ελλάδα, 214)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Γιοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 30′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζάχαβι στο 84′.

Ο Άρης παρουσιάστηκε… αδιάβαστος στη σημαντικότερη (μέχρι την επόμενη) αναμέτρηση στη φετινή σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο “Bloomfield” την προηγούμενη βδομάδα. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου, η μπάλα δεν έφτανε στον Γκρέι, ενώ παράλληλα σε κάκιστη βραδιά βρέθηκε και η αμυντική τετράδα. Μακράν πολυτιμότερος των “κιτρινόμαυρων” αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας Κουέστα, πραγματοποιώντας κάποιες καθοριστικές επεμβάσεις δεν επέτρεψε το σκορ να ξεφύγει ακόμα περισσότερο.

Οι πιθανότητες πρόκρισης θα μπορούσαν να είναι περισσότερες για τον Άρη, αν ο Καμάτσο σκόραρε σε κενή εστία στην εκπνοή των καθυστερήσεων, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια των Ντιόπ, Πάλμα και Μάνου Γκαρθία. “Είμαι ήρεμος με την ομάδα, θα προετοιμαστούμε για το δεύτερο ημίχρονο που έρχεται. Δημιουργήσαμε 7-8 καλές ευκαιρίες για να πετύχουμε γκολ”, είπε ο προπονητής Μπούργος. Με αλλαγές στο βασικό σχήμα θα παραταχθούν οι Θεσσαλονικείς στο κατάμεστο “Κλεάνθης Βικελίδης” (σ.σ. υπάρχει τεράστια ζήτηση από τους οπαδούς του συλλόγου).

Τη θέση του Εμπακατά στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής αναμένεται να πάρει ο Οντουμπάτζο, ενώ δεν αποκλείεται να ξεκινήσει βασικός ο Ντιόπ στο κέντρο. Ο 53χρονος Αργεντινός προπονητής σκέφτεται να δώσει φανέλα στον Πάλμα αφήνοντας στον πάγκο τον Ματέο Γκαρσία.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΑΝΑΛΥΣΗ (Ισραήλ, 66)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) του Άρη.

Εκμεταλλευόμενη την κάκιστη αγωνιστική παρουσία του Άρη και την “καυτή” ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της στο “Bloomfield”, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε σαφές προβάδισμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ επικρατώντας με 2-0 στην πρώτη μεταξύ του αναμέτρηση την προηγούμενη βδομάδα. Το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο αν οι ποδοσφαιριστές του Βλάνταν Ίβιτς παρουσιάζονταν πιο ψύχραιμοι κι αποτελεσματικοί μπροστά από τον τερματοφύλακα Κουέστα, ο οποίος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Φώναξε παρών όποτε χρειάστηκε ο Πέρετζ που εξουδετερώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι “κιτρινόμαυροι” άλλαξαν με ταχύτητα την μπάλα βγάζοντας σε κενή εστία τον Καμάτσο που έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ ο προπονητής της Μακάμπι Τελ Αβίβ αναμένεται να παρατάξει την ίδια ενδεκάδα και στη ρεβάνς του “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Η μοναδική αλλαγή που ενδέχεται να πραγματοποιηθεί είναι η χρησιμοποίηση του Νταβίντζαντα αντί του Χόζες στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής. Περισσότερο χρόνο συμμετοχής θα πάρει ο σκόρερ του δεύτερου γκολ Ζάχαβι, δύσκολα θα κερδίσει φανέλα βασικού. Επιστρέφει στην αποστολή ο Γκολάσα.