*3η αγωνιστική.

*Ο Άρης έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 19 ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, κέρδισε τα 12!

*Από 9/11 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*7/7 εντός έδρας νίκες μετρά ο Άρης κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης σ’ όλες τις διοργανώσεις μετά το 2018, στις έξι δε δέχτηκε γκολ!

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στη Λαμία. Το γκολ ο Καρλίτος στο 38’. Με δέκα παίκτες έμεινε στο φινάλε η Λαμία, λόγω αποβολής του Σιμόν.

Θλιβερός στο εκτός έδρας ματς με τη Λαμία την περασμένη εβδομάδα, υπέστη δίκαιη ήττα κι αυτό έφερε την άμεση παραίτηση του Τόλη Τερζή. Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τη φάση του Μενέντες στην αντεπίθεση, είχαν θέματα με τη σκληράδα των αντιπάλων, αλλά και τις «μεγάλες μπάλες», από μια τέτοια ήρθε το γκολ του Καρλίτος. Κάκιστη η εικόνα του Άρη στο δεύτερο μέρος, δεν είχε ούτε μια τελική προσπάθεια, παρά μόνο μια φλύαρη κατοχή. Η Λαμία απείλησε ξανά, είχε δοκάρι κι άλλες καλές στιγμές.

Ο Τερζής παραιτήθηκε αμέσως μετά το φινάλε του αγώνα, η διοίκηση έκανε αποδεκτή την απόφαση του. Διάδοχος του ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος επιστρέφει στον πάγκο του Άρη μετά από τον Φεβρουάριο του 2022. «Στον Άρη δεν μπορείς να αρνηθείς πράγματα. Είναι μεγάλη ομάδα, με στόχους. Μιλήσαμε με τον πρόεδρο και αναλύσαμε κάποια πράγματα, που πρέπει να γίνουν για να διορθωθεί η κατάσταση. Πρόκειται για μια νέα ομάδα, με πολλά νέα σε ηλικία παιδιά. Το θετικό στοιχείο είναι ότι πρόκειται για παίκτες που έχουν καλούς χαρακτήρες κι αυτό διαμορφώνει θετικό κλίμα στα αποδυτήρια», είπε ο Έλληνας κόουτς.

Αναλαμβάνει τους Θεσσαλονικείς σε μια περίεργη φάση, με μπόλικη αμφισβήτηση και γκρίνια μετά τον αποκλεισμό στην Ευρώπη και τις 2/2 ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς μέσος Πάρντο, λογικά θα πάρει χρόνο συμμετοχής.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 3/5 ΝG σε όλες τις διοργανώσεις.

*Μετρά 4/6 Under 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί του ΟΦΗ. Το 1-0 ο Μπαρτόλο στο 14’, το 2-0 έκανε ο Μιριτέλο στο 21’, το 3-0 έκανε ο Καλτσάς στις καθυστερήσεις. Καταφανώς καλύτερος ο Αστέρας, κέρδισε δίκαια.

Πολύ βελτιωμένος συγκριτικά με την εικόνα του στην πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ, διέλυσε τον ΟΦΗ εντός έδρας την περασμένη εβδομάδα. Καταφανώς ανώτερος, έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη, εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις τρομερές αμυντικές αδυναμίες των Κρητικών, έφτασε στο 2-0 μέχρι το 21’! Είχε αρκετές τελικές προσπάθειες, το πρώτο ημίχρονο του ήταν εξαιρετικό, όπως ήταν φυσιολογικό στο δεύτερο 45λεπτο ο ΟΦΗ κέρδισε μέτρα, έβγαλε κάποιες φάσεις, αλλά δεν άξιζε τίποτα. Στο φινάλε διαμορφώθηκε το 3-0.

«Παίξαμε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο και βάλαμε τις βάσεις για να φτάσουμε στην θριαμβευτική νίκη μας. Είμαι πολύ χαρούμενος, γιατί ξαναβρήκαμε το σημείο που κερδίζεις και να μην δέχεσαι γκολ είναι επίσης πολύ σημαντικό», είπε ο κόουτς Ράσταβατς. Η ομάδα του ήταν άτολμη στο εκτός έδρας ματς της πρεμιέρας με τον ΠΑΟΚ (ήττα 3-0). Πήρε τους Ντιαρά (μέσος, δανεικός από Κάντιθ) και Φέδε Βίκο (μεσοεπιθετικός, από Λεγανές), σήμερα είναι εκτός αποστολής. Ταξίδεψε χωρίς τον Ζουγλή.