* 7η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 13/15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Μπεσίκτας. Οι Μπελχαντά (8’), Νιάνγκ (17’), Ακμπάμπα (59’) και Ερντογάν (75’) έγραψαν το 4-0 της Ντεμιρσπόρ, για να μειώσει η Μπεσίκτας με Αμπουμπακάρ (79’) και Ράσιτσα (89’).

Απόλυτος θρίαμβος το εξ αναβολής παιχνίδι της Τετάρτης, η Ντεμιρσπόρ πήρε σκληρή εκδίκηση από τους “αετούς” για την περσινή ήττα των Αδάνων, που σήμανε το σπάσιμο του εντός έδρας αήττητου. Συνάμα προσπέρασε στην 3η θέση της Super Lig και βροντοφώναξε ότι θα είναι και φέτος διεκδικήτρια των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Από νωρίς άρχισε να απειλεί στις κλασικές της μεταβάσεις και μετά από ανάκτηση της μπάλας ψηλά και σουτ εκτός περιοχής πήρε προβάδισμα. “Καρμπόν” το τελείωμα του φορ της, από τα 20 μέτρα, για το 2-0! Η Μπεσίκτας ξόδεψε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο κλείσιμο του ημιχρόνου, αλλά με κεφαλιά σε κόρνερ ήρθε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων και πριν το τέταρτο σε αντεπίθεση, είχαν χαμένο τετ α τετ! Οι γκάφες του #4 κίπερ που αναγκαστικά ξεκίνησε στην εστία της Ντεμιρσπόρ συνεχίστηκαν για τη μείωση και πριν το 4-2 η ομάδα του Κλάιφερτ έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία, ενώ έκλεισε το ματς με δοκάρι!

Επιστρέφουν στη διάθεση του Ολλανδού τεχνικού οι τελευταίες μεταγραφές που δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής την Τετάρτη, μεταξύ αυτών κι ο Μπαλοτέλι που είναι έτοιμος για το δεύτερο ντεμπούτο του με τους “γαλάζιους κεραυνούς”.

Επιστρέφουν από τιμωρία και οι Οζμπίρ (κίπερ), Σταμπουλί (μέσος), δεν ισχύει το ίδιο για τον Ροντρίγκες (αρ. μπακ) που εκτίει τη 2η αγωνιστική της τιμωρίας. Τραυματίες οι Εντιαγέ (μέσος), Ακιντόλα (εξτρέμ).

Ο Μπελχαντά (μέσος) νοσηλέυτηκε μετά το παιχνίδι της Τετάρτης με πρόβλημα στην όραση μετά από χτύπημα μέσα στο ματς, αλλά πήρε γρήγορα εξιτήριο και μπήκε στις προπονήσεις. Πιθανώς όμως να μην ξεκινήσει σήμερα.

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 10/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Φενέρμπαχτσε. Ο Καχβετσί πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 43ο λεπτό.

Την περασμένη Κυριακή μπήκε και αυτή στη λίστα των φετινών θυμάτων της Φενέρμπαχτσε, απόλυτα δίκαιη η πρώτη ήττα της σεζόν για την ομάδα του Ερντογάν, κολακευτικό το σκορ σε ματς που δεν κατάφερε να απειλήσει (0.10 – 1.42 xGoals).

Κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο (68% κατοχή), έφταναν εύκολα στην περιοχή της Αλάνιασπορ και σύμφωνα στην ροή βρήκαν το καθοριστικό γκολ. Ημιτελείς οι προσπάθειες αντεπιθέσεων για τους γηπεδούχους, δεν κατάφεραν να γράψουν ούτε μία τελική μετά την ανάπαυλα, όταν η Φενέρ έκανε διαχείριση του αποτελέσματος.

Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή στα Άδανα, εκτός έμεινε ο βασικός κίπερ Τασκιράν. Τιμωρημένος είναι ο κόουτς Ερντογάν που αποβληθηκε στο ματς με τη Φενέρ, δεν θα κάτσει στον πάγκο.